Alper Gezeravcı Uzaya Çıkan İlk Türk Olarak Tarihe Geçti, İlk Sözü “İstikbal Göklerdedir!” Oldu

Alper Gezeravcı, 18 Ocak 2024 tarihinde SpaceX Falcon 9 roketiyle uzaya çıkan ilk Türk olarak tarihe geçti.

Türkiye’nin ilk uzay yolcusu ve astronotu Alper Gezeravcı, 18 Ocak 2024 tarihinde SpaceX Falcon 9 roketiyle uzaya çıkan ilk Türk olarak tarihe geçti. Alper Gezeravcı’nın uzaydaki ilk sözü “İstikbal Göklerdedir!” oldu.

Gezeravcı, SpaceX Crew Dragon kapsülüyle Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) ulaşmak üzere uzayda yolculupuna devam ediyor. Gezeravcı’nın Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) Cumartesi günü ulaşması bekleniyor. Gezeravcı, ISS’de 14 gün kalacak ve 13 farklı bilimsel deneye imza atacak.

Alper Gezeravcı, Uzaya Çıkan İlk Türk, İstikbal Göklerdedir!

Gezeravcı, Türkiye’nin İnsanlı İlk Uzay Misyonu kapsamında seçilen ilk Türk astronottur. Gezeravcı’nın seçilmesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2023 yılında duyurulmuştu. Gezeravcı, 1979 yılında Mersin’de doğdu. Türk Hava Kuvvetleri’nde 15 yıl savaş pilotluğu yaptı. ABD Hava Kuvvetleri Teknoloji Enstitüsü’nde yüksek lisans yaptı

Gezeravcı, uzayda Türk bayrağı, aile fotoğrafları ve Yörük kültürüne ait bazı objeler götürdü. Gezeravcı, uzayda Türkçe konuşan ilk insan olacak. Gezeravcı’nın uzay yolculuğu, Türkiye’nin uzay çalışmalarına katkısının büyük olacağı bekleniyor. Gezeravcı, uzayda yapacağı canlı yayınlarla, Türk gençlerini uzayı merak etmeleri ve keşfetmeleri konusunda teşvik edecek ve geleceğin Türk astronotları için ilham kaynağı olacak.

SpaceX AX-3 Misyonu Nedir?

SpaceX Ax-3 misyonu, Axiom Space tarafından organize edilen ve SpaceX Falcon 9 roketi ve Crew Dragon kapsülü ile gerçekleştirilen özel bir uzay uçuşudur. Bu misyon, Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) dört astronot taşıyan ilk tamamen Avrupalı ticari uzay görevi olma özelliğini taşımaktadır.

Ax-3 misyonunun kumandanı ABD ve İspanya vatandaşı Michael López-Alegría, pilotu İtalyan Hava Kuvvetleri’nden Walter Villadei, ve görev uzmanları Türkiye’nin ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı ve Avrupa Uzay Ajansı’ndan (ESA) Marcus Wandt’tır.

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.