Gokido, Görme Engelli Çocuklara Daha Mutlu ve Özgür Bir Yaşam Sunuyor

Gokido, Türkiye'nin sosyal teknoloji alanında öncü girişimlerinden biri olmaya devam ediyor.

Gokido, Akıllı Baston

Görme engelli çocuklar için akıllı baston geliştiren Gokido, Türkiye’nin sosyal teknoloji alanında öncü girişimlerinden biri olmaya devam ediyor.

Gokido’nun kurucuları, görme engelli çocukların yaşadığı zorlukları fark ederek, onlara daha iyi bir hayat sunmak için çalışmaya başladılar. Gokido’nun geliştirdiği akıllı bastonlar, görme engelli çocukların bağımsız hareket etmeye yeni başladıkları dönemde, onlara kolaylık sağlamayı hedefliyor. Akıllı bastonlar, bastondaki sensörler aracılığıyla etraflarındaki engelleri kolayca algılayabiliyor. Ayrıca, eğlenceli sesli içeriği sayesinde çocukların akıllı bastonu kullanmayı sevmelerini sağlıyor. Gokido, ayrıca, görme engelli kullanıcıların yardıma ihtiyaç duyması durumunda, gönüllü olarak giriş yapan kullanıcıların, Gokido Mobil Uygulaması aracılığıyla görme engelli kullanıcılara video araması yaparak destek olmasını sağlıyor.

Gokido, bugüne kadar birçok ödül ve destek aldı. Bunlardan bazıları şunlar:

  • 2023 yılında, Gokido, Türkiye’nin en büyük sosyal girişimcilik yarışması olan Sosyal Girişimcilik Zirvesi’nde birinci oldu.
  • 2024 yılında, Gokido, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından düzenlenen Sosyal İnovasyon Yarışması’nda finale kaldı.
  • 2024 yılında, Gokido, Google.org’un desteğiyle, Türkiye’nin en büyük sosyal girişimcilik ağı olan Sosyal Girişimcilik Türkiye’nin (SOGİT) üyesi oldu.

Gokido, görme engelli çocukların eğitim, sosyal hayat ve kariyer olanaklarına erişimini artırmak için çalışmalarına devam ediyor. Gokido’nun vizyonu, görme engelli çocukların hayallerini gerçekleştirmelerine yardımcı olmak ve onlara daha mutlu ve özgür bir yaşam sunmak.

https://www.gokido.co

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.