Arayıcı Başlık Teknoloji Geliştirme ve Test Merkezi TÜBİTAK SAGE bünyesinde açıldı

yuzde100yerli.com kapak resmi

tubitak-fuze-gozu

TÜBİTAK SAGE bünyesindeki “Arayıcı Başlık Teknoloji Geliştirme ve Test Merkezi”, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün katıldığı bir törenle açıldı. Bakan Özlü, SAGE ve TÜBİTAK’ın diğer enstitülerinin, teknoloji üretme konusunda, savunma teknolojilerinde Türkiye’yi üstün kılma noktasında önemli bir görev icra ettiğini söyledi.

TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) bünyesindeki “Arayıcı Başlık Teknoloji Geliştirme ve Test Merkezi”nin açılışını gerçekleştiren Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türkiye’nin son 14-15 yıldır savunma teknolojilerinde üretim ve tasarım konularında mesafe aldığını söyledi. SAGE’de yapılan çalışmalar hakkındaki sunumu dinleyen ve arayıcı başlık teknolojisi üzerine geliştirilen simülasyonu izleyen Bakan Özlü, “SAGE’de çok önemli projeler yürütüyoruz. Bunlardan üç projemizde ortaya çıkan ürünler şu anda silahlı kuvvetlerde kullanılıyor. Biliyorsunuz, son dönemde Türkiye’nin içinde bulunduğu bölgenin güvenlik şartları, yurt dışında silahlı kuvvetlerin yürüttüğü operasyonlar var. Bu operasyonlarda ağırlıklı olarak kendi sistem ve mühimmatımızı kullanıyoruz. Bu çok sevindirici bir durum. Bu konudaki çalışmalarımızı yürüteceğiz. TÜBİTAK SAGE ve TÜBİTAK’ın diğer enstitüleri, teknoloji üretme konusunda, savunma teknolojilerinde Türkiye’yi üstün kılma noktasında önemli bir görev icra ediyorlar. Bugün burada gördüğümüz çalışmalar bunun aslında bir nevi ispatı. İnşallah gelecek dönemde de daha uzun menzilli, daha yüksek kabiliyetli sistemleri geliştireceğiz ve bunları envantere sokacağız” diye konuştu.

http://www.tubitak.gov.tr

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.