Türkiye’nin İlk Borlu deterjanı Etimatik Etimaden’den

yuzde100yerli.com kapak resmi

etimaden-etimatik

Eskişehir’in Seyitgazi ilçesi Kırka mahallesinde faaliyette olan kamu kuruluşu Eti Maden İşletmeleri’nin tamamen yerli sermaye ürünü olan borlu deterjan piyasaya çıktı. Kendi ismiyle piyasaya sunulan Etimatik, 3 ve 5 kilogramlık ürünlerle uygun fiyatla satışa çıkarıldı.

İlk günden yoğun taleple tüketiciyle buluşan yerli sermaye ürünü Etimatik’in, uygun fiyatıyla da sektörde önemli bir yer edineceği belirtiliyor. Diğer ürünlere göre fiyatı yüzde 50′nin altında olan Etimatik deterjanının, en belirgin özelliklerinin doğal olması, fosfat ve petrol ürünleri içermemesi olduğu belirtiliyor. İki çeşit ürünle çıkan Etimatik, hassas ve normal çamaşırlar diyerek iki ürüne ayrılıyor.

Dünyanın en önemli madenleri arasında gösterilen bor elementinden Türkiye’de deterjan üretildi. Eti Maden İşletmeleri’nin geliştirdiği ve yüzde 80 bordan oluşan ürün “Eti Matik” markasıyla piyasaya sunuldu. “Milli deterjan” Eti Matik, 9,95 lira ile 12,99 lira arası fiyatla, ortalama deterjan fiyatından 3’te bir daha ucuz. Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından Ar-Ge çalışmaları yapılan borlu deterjan “Eti Matik” i, daha önce deneme amacı ile kullanan Kırka Bor İşletme Müdürlüğü çalışanlarından tam not almıştı. Dünyadaki bor rezervlerinin yüzde 72’sine sahip olan Türkiye, bu değerli madenin temizleme ve beyazlatma sanayisinde mamul madde olarak kullanımı konusundaki çalışmalarını hızla sürdürüyor. Türkiye’de rezerv açısından en çok bor tinkal yataklarının bulunduğu Kırka ilçesi, seri üretime başlanması ile işletme bünyesinde bir tesise kavuşmanın umudunu da yaşıyor.

http://www.etimaden.gov.tr/

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.