ASELFLIR 500: Hava platformları için elektro-optik sistemlerde bir çığır açtı

ASELFLIR-500, yüksek performanslı bir elektro-optik keşif, gözetleme ve hedefleme sistemi.

ASELFLIR-500 ASELSAN ELEKTRO-OPTİK KEŞİF, GÖZETLEME VE HEDEFLEME SİSTEMİ

ASELSAN mühendisler, Türkiye’nin 100. yılında insansız hava araçları (İHA), helikopterler ve uçaklar dahil sabit kanatlı ve döner kanatlı hava platformları için yüksek performanslı bir elektro-optik keşif, gözetleme ve hedefleme sistemi geliştirdi.

Büyük ölçüde uçuş testleri tamamlanan ASELFLIR-500 sistemi önümüzdeki günlerde envantere girecek. ASELFLIR-500, insansız hava araçları (İHA), helikopterler ve uçaklar dahil sabit kanatlı ve döner kanatlı hava platformları için geliştirilen yüksek performanslı bir elektro-optik keşif, gözetleme ve hedefleme sistemi. Sistem, boyut ve ağırlığını artırmadan üstün menzil performansı sağlamak için tasarlandı. Hedef tespiti, tanımlama, izleme, işaretleme ve koordinasyon gibi görevleri yerine getirebiliyor. Sistem 20 kilometrelerin üzerinde insan, 80 kilometrelerde tank tespiti yapabiliyor aynı zamanda 20 kilometrelerin üzerinde işaretleme gerçekleştirebilen bir sistem olarak dikkat çekiyor.

ASELFLIR-500 sistemi şu özellikleri içeriyor:

 • 220 mm çapında giriş aynalı ortak optik açıklık: Sistemin birden fazla optik kanalı (VIS, MWIR ve SWIR) tek bir çok spektral açıklıkta birleştirerek boyut ve ağırlığını artırmadan üstün menzil performansı sağlamasına olanak tanır.
 • Küçük ve hafif sistem: Sistemin ağırlığı 52 kg’dan azdır ve çapı 50 cm’den küçüktür.
 • Tek bir “hatta değiştirilebilir birim”: Sistemin bakımı ve entegrasyonu kolaydır.
 • Üstün menzil performansı: Sistemin birden fazla optik kanalı (VIS, MWIR ve SWIR) tek bir çok spektral açıklıkta birleştirerek boyut ve ağırlığını artırmadan üstün menzil performansı sağlamasına olanak tanır.
 • Yüksek çözünürlüklü IR kamera: Sistemin gündüz ve gece koşullarında hedeflerin termal görüntülerini yakalayabilen 3-5 mikrometre yüksek çözünürlüklü termal görüntüler yakalayabilen kızılötesi kamerası vardır.
 • Gerçek “full high definition” HD day TV kamera: Sistemin 1920 x 1080 piksel çözünürlüklü gündüz görüş kamerası vardır.
 • Yüksek çözünürlüklü SWIR NIR kamera: Sistemin kısa dalga kızılötesi spektrumda çalışabilen ve sis, duman ve tozu delip geçebilen 1280 x 1024 piksel çözünürlüklü SWIR kamera özelliği vardır.
 • Çoklu hedef takibi: Sistem, en fazla dört hedefi aynı anda takip edebilir.
 • Lazer hedef işaretleme: Sistem, hassas güdümlü mühimmatlar için lazer işaretleyici kullanabilir.
 • Dahili boresight sistemi (IBS): Sistem, optik eksenleri otomatik olarak hizalar.
 • 4 eksen hassas mekanik + 2 eksen optik stabilizasyon: Sistem, yüksek depresyon açılarında bile hassas hedef kontrolü sağlar.

ASELFLIR-500 sisteminin yüksek seviyede stabilizasyon kabiliyeti var, bu da yüksek depresyon açılarında bile hassas hedef kontrolü sağlıyor. Yüksek seviyede stabilizasyon kabiliyeti görüntü titremesini azaltıyor ve görüntü kalitesini artırıyor. Sistem ayrıca kolay entegrasyon ve bakım sağlayan modüler bir tasarıma sahip.

ASELFLIR-500’ün içinde 5000’e yakın alt bileşen, 20’den fazla farklı teknoloji bir araya geliyor. Dünyadaki muadillerinden farklı olarak içindeki entegreleri, elektronik komponentleri, dedektörü, INS’si, GPS’si, objektifi, bütün bileşenleri ASELSAN tarafından yürütülen millileştirme çalışmaları ile yerlileştiriliyor. Her geçen yıl daha fazla bileşenini millileştirildiği ASELFLIR-500 her türlü engellemeye/ambargoya karşı önceden tasarlanmış bir anlayışla geliştiriliyor.

ASELFLIR-500 sisteminin TAI Anka İHA, TAI T129 ATAK helikopteri, Bayraktar TB2, Bayraktar TB3 ve TAI Hürkuş eğitim uçağı gibi çeşitli sabit kanatlı ve döner kanatlı hava platformlarında kullanılması planlanıyor. Sistem, karşı terörizm, sınır güvenliği, deniz devriyesi ve afet yardımı gibi çeşitli operasyonel senaryolarda test edilerek etkinliğini kanıtladı.

ASELSAN CATS BAYRAKTAR TB2

ASELFLIR-500 sistemi, İstanbul’da düzenlenen IDEF 2023 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda sergilendi. Sistem, hava platformları için gelişmiş ve güvenilir elektro-optik sistemler arayan hem yerli hem de yabancı müşterilerin ilgisini çekmesi ve Türkiye’nin yüksek katma değerli ihracatına katkı yapması bekleniyor. ASELFLIR-500 sisteminin fiyatı hakkında henüz resmi bir açıklama bulunmuyor.

Türkiye, ASELFLIR-500 gibi bir ürünü yapan 3 ülkeden biri. ASELFLIR-500’nin yurt dışındaki rakipleri arasında FLIR Systems’ın Star SAFIRE 380-HDc, L3Harris Technologies’ın Wescam MX-20D ve Leonardo’nun Osprey’inin yer aldığı söylenebilir.

https://www.aselsan.com

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.