Bayraktar TB3 SİHA, Cumhuriyet’in 100. yılında ilk uçuşunu yaptı

Bayraktar TB3, Cumhuriyet’in 100. yılında gökyüzüyle buluştu.

Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen silahlı insansız hava aracı Bayraktar TB3, Cumhuriyet’in 100. yılında gökyüzüyle buluştu.

Bayraktar TB3, kısa pistli gemilerden kalkış ve iniş yapabilen dünyadaki ilk SİHA olma özelliğine sahip.

Bayraktar TB3, 27 Ekim Cuma günü Tekirdağ’ın Çorlu ilçesindeki AKINCI Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’nde yer testlerinin tamamlanmasının ardından saat 08.30’da havalandı. Bir saat süren uçuşta sistem tanımlama testleri de başarıyla gerçekleştirildi.

Bayraktar TB3, ilk uçuşunda TEİ tarafından geliştirilen PD-170 motorunu kullandı. 170 beygir güç üreten motor deniz şartlarına uyumlu olarak tasarlandı.

Baykar Yönetim Kurulu Başkanı ve Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, başarılı uçuş sonrası yaptığı açıklamada, Bayraktar TB3’ün Cumhuriyet’in 100. yılına armağan olduğunu söyledi. Bayraktar, Bayraktar KIZILELMA İnsansız Savaş Uçağı ve Bayraktar TB3 SİHA’nın TCG Anadolu gibi kısa pistli uçak gemilerinde göreve başladığında hava muharebesinde bir devrim yaşanacağını belirtti.

Bayraktar TB3 SİHA, Cumhuriyet’in 100. yılını taçlandırmak için 3 büyük şehirde düzenlenen TEKNOFEST kapsamında da halka açık olarak sergilenmişti. Vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gören SİHA, Türkiye’nin caydırıcı gücünde çarpan etkisi yapacak.

https://www.baykartech.com

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.