Cumhuriyet’in Kuruluşunun 100. Yılında Pardus 23 Özel 100. Yıl Sürümü Yayınlandı

Pardus, 100. yıl sürümünü duyurdu.

Pardus Gnome 100. yıl

Pardus, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılını onurlandırmak amacıyla özel olarak hazırlanan 100. yıl sürümünü yayınladı.

Sürüm, Türkiye’nin bağımsız yazılım geliştirme yeteneklerini ve teknolojik bağımsızlığını vurgulayan bir adım olarak öne çıkıyor. Pardus 23, Pardus GNOME karşılayıcı, XFCE ince ayarlar, Pardus güncelleyici gibi kullanışlı yeni uygulamalar ve daha fazlasıyla birlikte geliyor. Sürüm, TÜBİTAK ULAKBİM tarafından geliştirilmiştir. 100. yıl sürümü, 30 Ağustos’ta Pardus 23 ‘Ay Yıldız’ sürümü çıktıktan sonra 28 Ekim’de dağıtıma sunuldu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, milli işletim sistemi PARDUS’un Cumhuriyet’in 100. yılı için özel tasarlanan “Pardus 23” sürümünün, kullanıcılarına modern bir işletim sistemi deneyimi sunmanın yanı sıra ülkenin teknolojik gelişimine katkısını da gösterdiğini bildirdi. Sürümün Türkiye’nin bilgi teknolojileri sahnesindeki rolünü güçlendirmek ve milli kimliğini yansıtmak için geliştirildiğine dikkati çeken Kacır, “Kullanıcılarına modern bir işletim sistemi deneyimi sunmanın yanı sıra ülkenin teknolojik gelişimine olan katkısını da gösteriyor” değerlendirmesinde bulundu.

Pardus 23’ün 100. yıl sürümü hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, Pardus resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

https://www.pardus.org.tr

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.