Cumhuriyetimizin 100. Yılı Kutlamaları: Türkiye’nin dört bir yanında Türkiye Cumhuriyetinin 100. yılı kutlanıyor 

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet yönetimi ilan etmesinin üzerinden tam 100 yıl geçti.

Türkiye 100. Yıl Logosu

Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlamaları tüm coşkusuyla başladı. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet yönetimi ilan etmesinin üzerinden tam 100 yıl geçti.

Bu özel gün, ülkenin dört bir yanında kutlanıyor. Yuzde100yerli.com olarak bu coşkuya ortak oluyor, bizlere 100. yılını kutladığımız Türkiye Cumhuriyetini armağan eden başta önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm silah arkadaşlarını saygı ve minnet ile anıyoruz.

Türkiye Cumhuriyetinin 100. yılı kutlamaları kapsamında, ülkenin dört bir yanında etkinlikler düzenleniyor. Türkiye Cumhuriyetinin 100. yılı kutlamaları kapsamında gerçekleşen o kutlamalardan bazıları: Silopi’de Cumhuriyet’in 100. yılı kutlamaları kapsamında ilçe protokolünün katılımıyla fener alayı yürüyüşü gerçekleştirildi. Yürüyüş, 300 metre Türk bayrağı, motosikletli yunuslar ve fener alayı eşliğinde gerçekleştirildi. Sivas’ta ise Vali Yılmaz Şimşek, AK Parti Sivas Milletvekili Rukiye Toy, Sivas Belediye Başkan Vekili Turan Topgül, İl Jandarma Komutanı Albay Muhammet Sevinç ile yaklaşık 3 bin vatandaşın katılımıyla yürüyüş düzenlendi. Ay-yıldızlı bayraklar eşliğinde gerçekleştirilen yürüyüşte marşlar söylendi. İZMİR’de Cumhuriyetin 100. Yılı etkinlikleri kapsamında Kemalpaşa’da halk tarafından dokunmasına başlanan Türk Bayrağı bitirilerek Vali Süleyman Elban’a hediye edildi. Ayrıca Vilayet önünde gerçekleştirilen törende öğrenciler, koreografi düzenleyerek Türkiye haritası oluşturdu. Ankara’da da Cumhuriyet’in 100. yılı çeşitli konserler ve etkinlikler ile kutlanıyor. Cumhuriyet’in 100. yılına özel olarak gerçekleştirilecek olan etkinliklerde Athena, Zeynep Bastık, Hadise, Selçuk Balcı gibi isimler sahne alırken 29 Ekim 2023 Pazar günü de birçok sanatçı sahne alacak.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Cumhuriyet’in 100. yıl dönümü için gerçekleştirilecek etkinlikleri açıkladı. Etkinlikler çerçevesinde dijital sergiler, ışık ve su gösterileri gerçekleştirilecek. En büyük görsel şölen ise İstanbul Boğazı’nda olacak. Ayrıca bugün Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı için İstanbul Boğazı’nda 100 savaş gemisi ile bir geçit töreni gerçekleştirilecek. Milli Savunma Bakanlığı sosyal medya hesaplarından duyurulan bu harika geçit töreni için tüm vatandaşlar İstanbul Boğazına davet edildi.

Türk Yıldızları ve Solo Türk boğazda hava gösterileri yapacak.

29 Ekim’de de İstanbul ve Ankara’da gösteri uçuşları yapacak. SOLOTÜRK, 29 Ekim’de Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını coşkuyla, gururla, saygıyla kutlamak için İstanbul’da gösteri uçuşu icra edecek. Türk Yıldızları saat 16.20’de Boğaz’da gösteri uçuşu yapacak. 29 Ekim SOLOTÜRK gösterisi Ankara’da 13.00’te, İstanbul Boğazı’nda ise 16.40’ta uçacak.

İstanbul boğazında 100 savaş gemisinin katılımı ile gerçekleştirilecek geçit töreni ne zaman başlayacak?

Bu özel geçit töreni için TCG Anadolu gemisi Sarayburnu’na demirledi. İstanbul boğazından 100 gemi ile yapılacak geçit töreni saat 17:00’de başlayacak ve tüm boğaz hattı boyunca izlenebilecek.

Boğaz Gösterisi, Işıklı Gösteriler (Havai Fişek Gösterisi) Saat Kaçta?

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 100. yıl etkinlikleri kapsamında İstanbul Boğazında geçit ve ışıklı gösteriler yapılacak. Bu gösteriler ve geçti kapsamında 100 savaş gemisi boğazdan geçecek, 101 pare top atışı yapılacak, 20 savaş uçağı Boğaz üzerinden geçiş yapacak. 29 Ekim’de boğazda drone, havai fişek ve ışık gösterileri saat 19.50- 20.15 saatleri arasında gerçekleştirilecek.

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.