Aselsan ‘ın Küp Uydusu ASELSAT 3U yörüngesine gönderildi

Aselsan ve İstanbul Teknik Üniversitesi işbirliği ile geliştirilen küp uydu ASELSAT 3U yörüngesine gönderildi.

Aselsan tarafından İstanbul Teknik Üniversitesi ile birlikte üniversite-sanayi işbirliği kapsamında geliştirilen küp uydu ASELSAT 3U bugün SpaceX roketi ile yörüngesine gönderildi.

Aselsan ve İstanbul Teknik Üniversitesi ile birlikte yerli ve milli imkanlarla üniversite-sanayi işbirliği kapsamında bilimsel amaçlı olarak geliştirilen ASELSAT 3U Küp Uydusu, kamera görev yüküyle elde edeceği görüntüyü yer istasyonuna indirecek ve sayısal kart görev yüküyle uzay ortamı hakkında istatiksel veri toplayacak.

Aselsan Küp Uydu ASELSAT 3U (CUBE-SAT)

ASELSAN tarafından geliştirilen X-Bant Verici, 3U boyutuna sahip bir küp uydu platformuna entegre edilerek tarihçe kazandırılmak üzere uzaya gönderilmesi hedeflenmiştir.

Küp uydu üzerinde bulunan yüksek çözünürlüklü kamera aracılığıyla çekilecek görüntüler X-Bant Verici üzerinden yer istasyonuna gönderilecektir. Ayrıca, Küp Uydu üzerinde yer alan radyasyon dozimetresi aracılığıyla alçak yörünge ortamındaki radyasyon bilgileri tasarım faaliyetlerine geri besleme sağlanması amacıyla toplanacaktır.

https://www.aselsan.com.tr/

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.