Aselsan’dan derin öğrenme tabanlı gerçek zamanlı çözünürlük artırımı

Aselsan, gerçek zamanlı çözünürlük artırımı prototip yetenek gösterimini başarıyla gerçekleştirdi.

Aselsan, düşük çözünürlüklü sensörlerden yüksek çözünürlüklü görüntü oluşturmak için geliştirilen, gerçek zamanlı çözünürlük artırımı prototip yetenek gösterimini başarıyla gerçekleştirdi.

Prototip yetenek gösterimi kapsamında, grafik işlemci kartına bağlı bir kameradan alınan görüntüler derin öğrenme tabanlı çözünürlük arttırma algoritması tarafından gerçek zamanlı işlenerek çözünürlük dört kat arttırıldı. Temelde yatan algoritma, hem TV hem termal görüntülerin, çözünürlüklerini iki, dört ve sekiz kat arttırma yeteneğine sahiptir. Bu bağlamda, görüntülerdeki karelenmeler giderilip görüntüdeki objelerin hatları daha keskin hale getirildi. Aynı zamanda okunması mümkün olmayan yazılar okunaklı hale getirildi.

Vurgulanması gereken diğer bir husus da grafik işlemci kartının düşük güç tüketimine rağmen (15W) çözünürlük gerçek zamanlı ve neredeyse gecikmesiz olarak arttırılabildi.

https://www.aselsan.com.tr/

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.