Aselsan’ın Küp Uydusu ASELSAT Uzay Yolculuğuna Başladı

ASELSAT 3U Küp Uydusu, Falcon-9 roketi ile alçak dünya yörüngesine yerleştirilmek üzere Florida ABD’ye doğru yola çıktı.

ASELSAN kaynaklarıyla geliştirilen ASELSAT 3U Küp Uydusu, 14 Ocak 2021 tarihinde SpaceX firmasına ait Falcon-9 roketi ile alçak dünya yörüngesine yerleştirilmek üzere Florida ABD’ye doğru yola çıktı.

ASELSAN tasarımı kritik bileşenlerin, İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından üretilen platforma entegre edilmesi ile geliştirilen ASELSAT’ın yörüngeye başarılı bir şekilde yerleştirilmesinin ardından görevine başlaması bekleniyor.

ASELSAT 3U Küp Uydusu, Kamera görev yükü ile elde edeceği optik görüntüyü, X-Bant aşağı hat alt sistemi aracılığı ile yer istasyonuna indirecek. Sayısal kart görev yükü üzerinde bulunan radyasyon dozimetresi ve sıcaklık sensörü ile uzay ortamı hakkında istatiksel veri toplayacak.

https://www.aselsan.com.tr/

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.