ASELSAN’dan Türk Ordusuna Tarihi Teslimat: DORUK-2 Elektro-Optik Sensör Sistemleri Neler Yapabiliyor?

ASELSAN, DORUK-2 Elektro-Optik Sensör Sistemlerini Türk Ordusuna ilk kez teslim etti.

ASELSAN DORUK-2

Türk savunma sanayisinin önde gelen şirketlerinden biri olan ASELSAN, DORUK-2 Elektro-Optik Sensör Sistemlerini Türk Ordusuna ilk kez teslim etti.

Bu sistemler, arazi ve hava koşullarına uyum sağlayabilen, yüksek çözünürlüklü görüntüleme ve izleme yeteneğine sahip, gelişmiş elektro-optik sensörlerden oluşuyor.

DORUK-2 Elektro-Optik Sensör Sistemleri, Türk Ordusunun ihtiyaç duyduğu görüntü istihbaratı, hedef tespiti, hedef takibi ve hedefleme gibi görevleri yerine getirmek için tasarlandı. Sistem tank, zırhlı araç, topçu ve havan gibi platformlara entegre edilebiliyor.

ASELSAN, DORUK-2 Elektro-Optik Sensör Sistemlerinin geliştirilmesi ve üretimi için Türk Ordusu ile 2021 yılında bir sözleşme imzalamıştı. Sözleşme kapsamında, ASELSAN, Türk Ordusuna 100 adet DORUK-2 Elektro-Optik Sensör Sistemi teslim edecek. Bu sistemlerin teslimatı, 2023 yılı sonuna kadar tamamlanacak.

ASELSAN genel Müdürü Ahmet Akyol teslimatın ardından yaptığı sosyal medya paylaşımında “Hedefimiz her zaman daha iyisini, en iyisini yapmak. Bu vizyonla geliştirdiğimiz DORUK-2 Elektro-Optik Sensör Sistemlerini ilk defa ordumuza teslim ettik.” dedi.

DORUK-2 Elektro Optik Sisteminin Özellikleri Nedir?

DORUK-2 Elektro-Optik Sensör Sistemleri, ASELSAN tarafından geliştirilen ve Türk Ordusuna teslim edilen gelişmiş elektro-optik sensör sistemleridir. Bu sistemler, aşağıdaki özelliklere sahiptir:

  • Termal kamera, gündüz görüş sistemi, lazer mesafe bulucu, sayısal manyetik pusula, GPS ve lazer noktalayıcı içeren entegre bir sistemdir.
  • Ağırlığı pil dahil 4,2 kg’dan azdır.
  • Çalışma süresi 4 saatten fazladır.
  • Çalışma sıcaklığı -30°C ile +55°C arasındadır.
  • Depolama sıcaklığı -40°C ile +65°C arasındadır.
  • Su geçirmezlik 1 m derinlikte 30 dakika sağlar.
  • Çevre koşulları standardı MIL-STD-810G’dir.
  • Karakol ve sınır güvenliği faaliyetlerinde, sınır ötesi operasyonlarda, topçu birliklerini yönlendirmede, keşif ve gözetlemede kullanılabilir.
  • Elde, üç ayak üzerinde veya uzaktan komuta edilerek farklı konfigürasyonlarda kullanılabilir.

https://www.aselsan.com

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.