Türkiye DeltaV SORS ile uzaya 17 kez erişti, HİS Motoru İlk Kez Ateşlendi, İskoçya’dan Fırlatma Yapılabilir

DeltaV Uzay Teknolojileri, uzay sınırını aşan ve ay misyonu için hazırlanan hibrit roket teknolojisini kullanan ilk şirket oldu.

DELTAV SORS

DeltaV Uzay Teknolojileri, Sonda Roket Sistemi (SORS) adlı projeleri ile uzay sınırını aşan ve ay misyonu için hazırlanan Hibrit İtki Sistemi’ni (HİS) kullanan ilk şirket oldu.

Hibrit itki sistemi, parafin ve sıvı oksijen yakıtı kullanan, yüksek performanslı, güvenli ve ucuz bir roket teknolojisi. Dünyada geliştiren birçok ülke var, ancak DeltaV Uzay Teknolojileri bu teknolojiyi uzaya çıkaran ve uzayda ateşleyen ilk firma oldu.

DeltaV Uzay Teknolojileri Genel Müdürü ve Koç Üniversitesi öğretim üyesi Arif Karabeyoğlu, SAHA İstanbul kanalında bu başarıyı anlatan bir konuşma yaptı. Karabeyoğlu, SORS projesinin detaylarını, hibrit roketlerin avantajlarını ve uzay çalışmalarının önemini vurguladı.

Karabeyoğlu, uzay çalışmalarının Türkiye için stratejik, ekonomik ve bilimsel açıdan çok önemli olduğunu söyledi. Uzay teknolojilerinin birçok sektöre katkı sağladığını, uluslararası işbirliği ve rekabet imkanı sunduğunu ve genç nesilleri ilham verdiğini belirtti. Karabeyoğlu, hibrit roket teknolojisinin dünyada önemli bir pazar oluşturacağını ve ses getireceğini söyledi. DeltaV Uzay Teknolojileri’nin bu alanda öncü bir firma olduğunu belirtti.

Türkiye Kaç Defa Uzaya Erişti?

Karabeyoğlu, SORS projesinin 17 kere fırlatıldığını ve bu sayının çok büyük bir tecrübe olduğunu vurguladı. Karabeyoğlu bu 17 fırlatmanın roketlerin güvenirliğini de kanıtladığından bahsetti. Hibrit roketlerin emniyetli ve güvenilir olduğunu ve her fırlatmada başarıyla çalıştığını anlattı.

HİS Motoru İlk Defa Uzayda Ateşlendi

Karabeyoğlu Türkiye’nin 100. yılına denk gelen son atışın diğer tüm atışlardan farklı ve önemli olduğuna değindi. Gerçekleşen son atış ile ilk defa 2. kademe ateşleme yapılarak Hibrit İtki Sistemi’nin uzayda kullanıldığından bahsetti.

DeltaV Başka Ülkelerden Uzaya Çıkacak Mı?

Karabeyoğlu, Türkiye’nin coğrafi olarak uygun güvenli bir fırlatma alanına sahip olmadığını, bu yüzden roketin performansını az yakıt koyarak ya da yatay atış açıları kullanarak düşürmek zorunda kaldıklarını söyledi. İngiltere’den davet aldıklarını İskoçya’da Atlantik Okyanusu’na bakan bir adada daha dik bir açıyla fırlatma yapabileceklerini ve bu sayede roketin 100 km ve üzeri irtifaya kolaylıkla ulaşabileceğini belirtti.

Karabeyoğlu, uzay teknolojileri alanında Türkiye’nin hem insan kaynağı hem de altyapı açısından gelişmesi gerektiğini de vurguladı. Uzay çalışmalarının çok disiplinli bir alan olduğunu, farklı sektörlerden uzmanların işbirliği yapması gerektiğini ve gençlerin bu alana yönlendirilmesi gerektiğini anlattı.

DeltaV Hibrit Roketleri Rakiplerine Ne kadar Ekonomik?

Karabeyoğlu, uzaya fırlatma maliyetinin 2000’lerden beri Elon Musk’ın öncüsü olduğu ticari uzay akımı sayesinde üçte bir seviyesine düştüğünü, ancak uzay içerisinde hareket etmenin hala çok pahalı olduğunu söyledi. Karabeyoğlu, DeltaV Uzay Teknolojileri’nin hibrit roket motorları ile uzayda farklı yörüngelere geçiş yapabilecek bir araç geliştirmeyi hedeflediğini, bunun hem ticari hem de stratejik bir potansiyel taşıdığını anlattı.

Karabeyoğlu, DeltaV Uzay Teknolojileri’nin uzay teknolojileri alanında Türkiye’nin ve dünyanın öncü firmalarından biri olduğunu, hibrit roket motorlarının maliyet etkinliği ve performansı ile ses getirdiğini belirtti.

DeltaV Uzay Teknolojileri, Cumhuriyetin 100. yılında Türkiye’nin gurur kaynağı oldu. Uzay motoru ile uzaya çıkan firma, Türkiye’nin uzay çalışmalarında geldiği noktayı gösterdi. Hibrit roket teknolojisi ile dünyada bir ilke imza atan firma, uzayda yeni ufuklar açmaya devam ediyor.

https://deltav.com.tr

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.