ASELSAN’ın AKREP’i MİLGEM 5’i Koruyacak: Yerli ve Milli Radar Sistemi Gemiye Entegre Edildi

AKREP Atış Kontrol Radarı’nın MİLGEM 5. gemisi İstanbul Fırkateyni'ne entegre edildi.

ASELSAN AKREP Sistemi

ASELSAN genel müdürü Ahmet AKYOL, ASELSAN’ın geliştirdiği AKREP Atış Kontrol Radarı’nın MİLGEM 5. gemisine entegre edildiğini duyurdu. Bu radar, güdümlü mermilerin hedefi hassasiyetle takip etmesini ve imhasını sağlayacak.

ASELSAN, deniz kuvvetlerinin ihtiyaçlarına yönelik olarak çeşitli radar, sonar, torpido, su altı aracı, haberleşme ve elektronik harp sistemleri geliştiriyor. Bu sistemler, Türkiye’nin deniz güvenliğini ve bağımsızlığını artırıyor.

AKREP Atış Kontrol Radarı, ASELSAN tarafından milli olarak geliştirilen bir radar sistemidir. AKREP Deniz Platformu Çift Bant Atış Kontrol Radarı, hedefe ait iz bilgilerini yüksek hassasiyetle üretebilen ve X-bant yarı-aktif satıhtan-havaya güdümlü mermiler için aydınlatma sağlayan bir sistem olarak geliştirildi.

AKREP sistemi, X-bant ve Ku-bant olmak üzere iki farklı frekans bandında çalışabilmektedir. X-bant, yarı-aktif güdümlü mermiler için aydınlatma sağlarken, Ku-bant, hedef tespit ve takip için kullanılmaktadır. Sistem, hedefe ait iz bilgilerini yüksek hassasiyetle üretebilmekte ve hedefin konum, hız, yön gibi parametrelerini doğru bir şekilde belirlemektedir. Sistem, yüksek hızlı savaş uçağı, helikopter, insansız hava aracı, havadan karaya füze gibi çeşitli hava tehditlerine karşı etkili bir savunma sağlamaktadır.

AKREP sistemi, hareket halindeki deniz platformlarında da çalışabilmektedir. Sistem, yüksek titreşim ve şoka dayanıklı olarak tasarlanmıştır. Sistem, ayrıca sektör arama, ayrılan hedef tespiti, kısa reaksiyon süresi, gelişmiş elektronik korunma özellikleri gibi çeşitli fonksiyonlara sahiptir.

MİLGEM 5. Gemisi Nedir?

İstanbul Fırkateyni, Milgem projesinin beşinci gemisidir. Milgem projesi, Türkiye’nin yerli ve milli savaş gemileri üretmek için başlattığı bir projedir. Milgem projesi kapsamında, ilk olarak Ada sınıfı korvetler üretilmiştir. Bu korvetler, TCG Heybeliada, TCG Büyükada, TCG Burgazada ve TCG Kınalıada’dır. Bu gemiler, Milgem projesinin ilk dört gemisidir.

İstanbul Fırkateyni, GÖKDENİZ Yakın Hava Savunma Sistemi ve CENK Aktif Taramalı Radar gibi diğer ASELSAN ürünleriyle donatılmış durumda.

https://www.aselsan.com

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.