Türkiye’nin Kirpi II aracı fark yaratıyor

Kirpi II, mayına karşı korumalı araç sınıfında üstün özellikleriyle dikkat çekiyor.

BMC Kirpi 2 Mayına Karşı Korumalı Araç

Türkiye’nin savunma sanayisindeki başarılı projelerinden biri olan ve BMC savunma tarafından geliştirilen Kirpi’nin geliştirilmiş versiyonu olan Kirpi II, mayına karşı korumalı araç sınıfında üstün özellikleriyle dikkat çekiyor.

Kirpi 2, hem Türkiye hem de farklı ülkeler tarafından tercih edilen bir araç olma yolunda ilerliyor.

Kirpi II, Kirpi’nin yeni versiyonu olarak geliştirildi. Kirpi, mayına karşı korumalı araç sınıfında sağladığı yüksek koruma düzeyi ile bir efsane haline gelmişti. Kirpi II ise bu koruma seviyesini korurken, bağımsız süspansiyon sistemi sayesinde yol tutuşu ve yolcu konforunu da artırdı.

Kirpi II, monokok tipte zırhlı kabin, özel zırhlı camlar, şok emici koltuklar, silah istasyonu ve acil çıkış kapağı gibi özelliklere sahip. Ayrıca, göreve yönelik birçok donanımı da bünyesinde barındırıyor. Bunlar arasında KBRN korunma sistemi, atış yeri hedef tespit sistemi, otomatik yangın söndürme sistemi, iç konuşma sistemi, karıştırma köreltme sistemi ve patlayıcı madde keşif ve imha robot kolu bulunuyor.

Kirpi II, bağımsız süspansiyon sistemi sayesinde yol tutuşu ve yolcu konforunu artırıyor. Araç, 4×4 veya 6×6 olmak üzere iki farklı versiyonda üretiliyor. 4×4 versiyonu 12, 6×6 versiyonu ise 16 kişi taşıyabiliyor.

Kirpi II’nin ilk versiyonu olan Kirpi, Türkiye’nin yanı sıra Ukrayna’da da kullanılıyor. Türkiye, Rusya ile mücadele eden Ukrayna ordusuna 50 adet Kirpi aracı teslim etmişti. Bu araçlar, Ukrayna’nın savunmasında gösterdikleri üstün performans ile önemli rol oynuyorlar.

https://www.bmc.com.tr

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.