ASELSAN ve SEFİNE Tersanesi’nden denizlerde devrim: MARLİN İDA

İnsansız deniz aracı MARLİN, yüksek teknoloji ve üstün yetenekleriyle göreve hazır.

ASELSAN, SEFİNE - Marlin SİDA

Türkiye’nin önde gelen savunma sanayi şirketlerinden ASELSAN ve SEFİNE Tersanesi, denizlerdeki gücümüze güç katacak bir projeye imza attı. MARLİN İDA adı verilen insansız deniz aracı, yüksek teknoloji ve üstün yetenekleriyle dikkat çekiyor.

MARLİN İDA, 36 knot hıza ulaşabilen, otonom seyir ve görev yapabilen, yüksek manevra kabiliyetine sahip, aktif stabilizasyon ve dinamik konumlama sistemleriyle donatılmış bir insansız deniz aracı. Su üstü ve elektronik harp kabiliyetine sahip olan MARLİN İDA, uydu ve RF haberleşme alt yapısıyla da uzaktan kontrol edilebilmekte. Ayrıca, EO/IR görüntüleme sistemiyle de çevresini izleyebilmekte.

MARLİN SİDA üzerinden KUZGUN-KY başarıyla ateşlendi

SEFİNE Tersanesi öz kaynakları desteklenen ve SEFİNE tersanesi ile TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen KUZGUN-KY Katı Yakıtlı Seyir füzesi, 6 Mart 2023’te MARLİNden gerçekleştirilen balistik bir atış ile başarılı bir şekilde test edildi.

ASELSAN genel müdürü Ahmet Akyol’dan MARLİN İDA müjdesi.

ASELSAN genel müdürü Ahmet Akyol sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşım ile denizlerde devrim yaratacak Marlin İDA’nın yakın zamanda donanmamıza teslim edileceği ve kullanılmaya başlanacağı müjdesini verdi.

ASELSAN Ahmet AKYOL, MARLİN SİDA paylaşımı

MARLİN İDA, yakın bir zaman içinde donanmamıza teslim edilecek ve denizlerdeki görevlerde kullanılacaktır. ASELSAN ve SEFİNE Tersanesi iş birliğinde geliştirilen bu proje, Türkiye’nin denizlerdeki bağımsızlığını ve güvenliğini artıracaktır.

https://www.aselsan.com

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.