Bayraktar TB3, 32 Saat havada kaldı 5 Bin 700 Kilometre Uçtu

Bayraktar TB3, 20 bin feet irtifada gerçekleştirdiği 32 saatlik uçuşla havada kalma rekorunu kırdı.

Türkiye’nin yerli ve milli insansız hava aracı (İHA) Bayraktar TB3, 20 bin feet irtifada gerçekleştirdiği 32 saatlik uçuşla Baykar Savunma İHA ailesinin havada kalma rekorunu kırdı.

Tek sortide gökyüzünde 5 bin 700 kilometre mesafe kat eden Bayraktar TB3, Türk havacılık tarihine de yeni bir başarı imza attı. Bu veriler ile beraber Bayraktar TB3’ün 20 bin feet irtifada 32 saat uçarak görev yapabileceği de ispatlanmış oldu.

Baykar Savunma tarafından geliştirilen Bayraktar TB3, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) envanterine girmeye hazırlanan ilk gemi bazlı İHA olarak dikkat çekiyor. Bayraktar TB3, TCG Anadolu amfibi gemisinden kalkış ve iniş yapabilme özelliğine sahip.

Bayraktar TB3, 32 saatlik uçuşu sırasında çeşitli testlerden de geçti. İHA, yüksek irtifada soğuk hava koşullarında, düşük oksijen seviyesinde, rüzgar ve türbülans gibi zorlu hava şartlarında başarıyla uçtu. Bayraktar TB3, aynı zamanda yer kontrol istasyonu ile kesintisiz iletişim kurdu ve uçuş verilerini aktardı.

Baykar Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Bayraktar TB3’ün havada kalma rekorunu duyurdu. Bayraktar, “Baykar S/İHA ailesinin havada kalma rekorunu kıran #BayraktarTB3, tek sortide gökyüzünde 5.700 kilometre mesafe katetti. #MilliTeknolojiHamlesi” ifadelerini kullandı.

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.