ASKO Holding, Kanada’nın dev traktör ve tarım ekipmanları üreticilerini satın aldı

ASKO Holding, Kanada'nın dev traktör üreticisi VERSATILE ve tarım ekipmanları üreticisi Farm King markalarını satın aldı.

ASKO HOLDİNG - BUHLER Endüstri

Türkiye’nin önde gelen iş makinaları, tarım makinaları, enerji ve teknoloji şirketlerinden ASKO Holding, Kanada’nın dev traktör üreticisi VERSATILE ve tarım ekipmanları üreticisi Farm King markalarının sahibi Bühler Endüstri hisselerinin satın alınmasına yönelik anlaşmaya imza attı.

Anlaşma ile birlikte ASKO Holding, Kanada’nın en büyük traktör üreticisi olan VERSATILE’ın hisselerinin tamamına sahip oldu. VERSATILE, 1966 yılından beri Kanada’da üretim yapan ve dünyanın dört bir yanına ihracat yapan bir marka. VERSATILE, 4 tekerlekten çekişli, ön tekerlekten çekişli ve delta track traktörler üretiyor. VERSATILE’ın yıllık üretim kapasitesi 2 bin 500 adet traktör.

VESATILE CANADA - ASKO
versatile-ag.com
VERSATILE Kanada - ASKO
versatile-ag.com

ASKO Holding ayrıca, Bühler Endüstri’nin bünyesinde bulunan Farm King markasının da hisselerinin tamamını satın aldı. Farm King, 1975 yılından beri Kanada’da üretim yapan ve 40’tan fazla ülkeye ihracat yapan bir marka. Farm King, tarım ekipmanları, tahıl işleme ekipmanları, kar temizleme ekipmanları ve peyzaj ekipmanları üretiyor. Farm King’in yıllık üretim kapasitesi 10 bin adet ekipman.

Farm-King Canada - ASKO Holding
farm-king.com

Buhler Industries, tarım sektöründeki konumunu güçlendirmek ve çiftçilere ve bayilere yüksek kaliteli tarım ekipmanları sunmaya devam etmek için bu İşlemi önemli bir adım olarak görüyor. Buhler Industries’in İcra Kurulu Başkanı Grant Adolph, “ASKO Holding ile ortak olmaktan çok heyecanlıyız. ASKO Holding’in tarım ekipmanı sektöründeki derin anlayışı ve deneyimi sayesinde, Şirketin gelecekteki büyüme ve yenilik potansiyelini gerçekleştirmesine yardımcı olacağına inanıyoruz.” dedi. ASKO Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Sami Konukoglu ise “Buhler Industries’e yapılan bu yatırım, ASKO Holding’in Kuzey Amerika pazarına genişleme stratejisinin bir sonraki adımıdır. Buhler Industries ve ikonik markaları Versatile ve Farm King, tarım sektöründe derin bir tarih ve mirasa sahiptir ve Buhler Industries ile işinin evriminin bir sonraki aşamalarını atmaya hevesliyiz.” şeklinde konuştu.

ASKO holding’in sahibi olduğu Başak Traktör, Sakarya merkezli bir şirket olup 1914 yılından beri çeşitli markalar altında tarım ekipmanı ve makinaları üretmektedir. 1996 yılında Başak adını alan şirket, 120 beygire kadar traktör üretmenin yanı sıra toprak işleme, ekim ve bitki koruma makinaları, hasat ve bahçe ekipmanları da üretmektedir. Ayrıca Başak, diğer tarım marka makinalarının da dağıtıcılığını yapmaktadır.

ASKO Holding, bu yıl ABD’de Hy-Brid Lifts’i satın alarak Kuzey Amerika’daki ilk satın almasını gerçekleştirmiştir. ASKO Holding, tarım makinaları, inşaat ekipmanı, enerji ve teknoloji alanlarında faaliyet gösteren çeşitlendirilmiş bir şirkettir.

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.