Bayraktar TB3 İlk Koşu Testini Başarıyla Tamamladı

Baykar Bayraktar TB3 insansız hava aracı, ilk pist koşu testini başarıyla tamamladı.

Türkiye’nin ilk uçak gemisi TCG Anadolu’ya konuşlandırılması planlanan Baykar Bayraktar TB3 insansız hava aracı (İHA), ilk pist koşu testini başarıyla tamamladı.

Baykar Teknoloji Teknoloji Başkanı Selçuk Bayraktar, TB3’ün ilk pist koşu testi görüntüsünü sosyal medyada paylaştı. Bayraktar TB3, kısa pistli uçak gemilerinden kalkış ve iniş yapabilen, kanatları katlanabilen ve 280 kilogram yük taşıyabilen bir silahlı İHA sistemi. TB3, Bayraktar TB2’nin deniz versiyonu olarak geliştiriliyor ve TEI tarafından üretilen PD170 motorundan güç alıyor.

TB3’ün bu yıl içinde ilk uçuşunu gerçekleştirmesi bekleniyor. TB3, L-UMTAS, MAM-C, MAM-L, MAM-T, Cirit, BOZOK, TOGAN, KUZGUN gibi çeşitli akıllı mühimmatlarla donatılabilecek. TB3, Türkiye’nin amiral gemisi TCG ANADOLU üzerinde konuşlanacak ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin deniz operasyonlarına önemli bir katkı sağlayacak.

Baykar Teknoloji Teknoloji Başkanı Selçuk Bayraktar, TB3’te Kemankeş kullanımını TB3’ün Kemankeş’i fırlatabileceğini ve Kemankeş’in de TB3 ile haberleşebileceğini söyleyerek müjdelemişti. Kemankeş ise Baykar Teknoloji tarafından geliştirilen kanatlı bir dolanan mühimmat sistemi. Kemankeş, stratejik hedeflere karşı kullanılabilen bir mini akıllı seyir füzesi olarak tanıtıldı. Kemankeş, yapay zeka destekli oto pilot sistemi ile otonom uçuş gerçekleştirebilen ve yapay zeka destekli optik güdüme sistemi ile hedefini tanıyabilen bir mühimmat. TB3 hem Roketsan tarafından geliştirilen akıllı mühimmatlar ile hem de Kemankeş ile düşman hedeflerine saldırabilecek.

https://www.baykartech.com

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.