Bayraktar TB3, TCG Anadolu’ya Doğru İlerliyor: Başarılı Rampa Kalkış Testi

Bayraktar TB3, TCG Anadolu gemisindeki koşullara benzer şartlarda yapılan "rampa kalkış denemesi"nde yeni bir başarıya daha imza attı.

Türkiye’nin önde gelen savunma şirketlerinden Baykar’ın uzaktan kontrol edilen hava aracı Bayraktar TB3, bugün gerçekleştirilen 46. uçuş testinde önemli bir başarıya imza attı. TCG Anadolu gemisindeki koşullara benzer şartlarda yapılan “rampa kalkış denemesi”nde, Bayraktar TB3 dört kez başarılı bir şekilde kalkış yaptı.

Katlanabilir kanat yapısıyla Bayraktar TB3, TCG Anadolu gibi kısa pistlerden kalkış ve iniş yapabilen dünyanın ilk silahlı insansız hava aracı olma özelliğini taşıyor. Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, bu yıl içinde TCG Anadolu gemisinden testlere başlanacağını duyurdu.

Bayraktar TB3’ün başarılı rampa kalkış testleri, Türkiye’nin caydırıcılık gücünü artıracak keşif/gözetleme, istihbarat ve saldırı görevlerinde önemli bir rol oynayacağı bekleniyor.

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.