Deniz Kuvvetleri için 3 Yeni İSTİF Sınıfı Fırkateyn İnşa Edilecek

MİLGEM Projesi kapsamında, üç yeni İSTİF Sınıfı Fırkateyn için sözleşmeler imzalandı.

MİLGEM İ Sınıfı Fırkateyn

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütülen MİLGEM Projesi’nin devamı niteliğindeki İSTİF Sınıfı Fırkateynler kapsamında, üç yeni fırkateynin yapımı için sözleşme imzalandı.

Proje kapsamında, STM-TAİS iş ortaklığı tarafından Anadolu, Sedef ve Sefine tersanelerinde her biri eş zamanlı olarak bir İSTİF Sınıfı Fırkateyn inşa edilecek.

Bu fırkateynler, milli olarak geliştirilen sensör ve silah sistemleriyle donatılacak. Yakın hava savunma sistemi Gökdeniz, 3 boyutlu arama radarı Cenk-S, atış kontrol radarı Akrep, aydınlatma radarı, torpido kovanı, Milli Dikey Atım Sistemi MİDLAS, Hisar-D gibi milli çözümler de üç gemide yer alacak ve yerlilik oranı artmış olacak. Ayrıca Baş Top, Helikopter Yakalama Sistemi ve Ana Tahrik Sisteminin muhtelif bileşenleri gibi birçok alanda da millileştirme faaliyetleri sürdürülecek.

Ayrıca Armelsan tarafından geliştirilen Dalgıç Tespit Sonarı (DTS) ARAS-2023, üç fırkateyne entegre edilecek. Dalgıç Tespit Sonarı (DTS) ARAS-2023, su altından gelen açık devre solunum sistemli, kapalı devre solunum sistemli ve dalgıç intikal vasıtası kullanan dalgıçların konumunu otomatik olarak tespit ve takip edebiliyor. Toplamda 3 adet olarak kullanılacak olan ARAS-2023 yerli ve milli platformlarımızı sualtından gelebilecek tüm dalgıç tehditlerine yönelik korumaya devam edecek.

Projenin inşa süresi 36 ay olacak ve fırkateynlerin tamamı Deniz Kuvvetleri’ne teslim edilecek. Bu yeni fırkateynler, Türkiye’nin savunma sanayisi açısından önemli bir adım olacak ve milli çözümlerin kullanımıyla ülkenin savunma kabiliyetleri arttırılacak.

İmza törenine SSB Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Sedef Tersanesi İcra Kurulu Başkanı ve TAİS Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan ile ARMELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Yetkin Karakaş katıldı.

İstif Sınıfı Fırkateynler Hakkında Genel Bilgi

Yapısı itibarı ile ADA sınıfı korvetlerden farklı özelliklere sahip olan MİLGEM İ Sınıfı Fırkateyn Projesi, üzerinde taşıyacağı silah elektronik sistemlerin büyük oranda yerli üretim olması sebebiyle, Türk savunma sanayii adına kritik bir önem taşıyor. İ Sınıf Fırkateynler, denizaltı savunma, su üstü ve hava savunma harbi yetenekleri, ileri karakol faaliyetlerinin icrası, keşif, gözetleme, hedef tespit, teşhis, tanıma ve erken ihbar özellikleriyle dikkat çekiyor. ADA sınıfına göre silah sistemlerinde yapılan donanım değişikliği ve ilaveler nedeniyle boyu 10 metre uzatılmış olan ilk milli fırkateynler, 3100 ton desplasman, 113 metre uzunluk ve 14,4 metre genişliğe sahip. MİLGEM İ sınıfı Fırkateyn, ADA sınıfı korvetlerden, hava savunma güdümlü mermiye sahip olma kabiliyeti ile de farklılaşıyor.

https://www.ssb.gov.tr

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.