Yüksek Çözünürlüklü Görüntüleme Uydusu İMECE Uzaya Fırlatılıyor

Yüksek çözünürlüklü görüntüleme uydusu İMECE göreve hazır.

TÜBİTAK İMECE

Türkiye, milli imkanlarla üretilen yüksek çözünürlüklü görüntüleme uydusu İMECE’yi göreve hazırlıyor.

Uydunun tasarımı, üretimi, montajı, entegrasyonu ve test faaliyetleri TÜBİTAK araştırmacı ve mühendisleri tarafından gerçekleştirildi.

İMECE uydusu, elektro-optik kamera, elektrikli itki sistemi, güneş algılayıcı, yıldızizler, tepki tekeri, küresel konumlandırma sistemi alıcısı, manyetometre ve manyetik tork çubuğu gibi kritik bileşenleri yerli olarak üretildi. Bu sayede Türkiye, uzay teknolojileri konusunda bağımsızlığını ve yetkinliğini artıracak.

Uydunun yüksek çözünürlüklü görüntüleme yapabilen elektro-optik kamerası, elektrikli itki sistemi, güneş algılayıcı ve yıldız izleyicisi gibi bileşenleri, uydunun yörüngesini ve konumunu kontrol etmek için kullanılan küresel konumlandırma sistemi alıcısı ve manyetometre gibi bileşenler de İMECE’nin yüksek performans ve işlevselliğini sağlamak için hayati öneme sahip.

İMECE, 11 Nisan tarihinde Space X firması tarafından uzaydaki yörüngesine fırlatılacak ve Türkiye, milli imkanlarla üretilen bu uydu ile uzay teknolojilerindeki yerini daha da güçlendirecek. Coğrafi kısıt olmaksızın dünyanın her yerinden görüntü çekebilecek İMECE uydusunun görev süresi 5 yıl olup, ağırlığı 800 kg ve 680 km yükseklikte güneşe eş zamanlı olarak görev yapacak.

https://uzay.tubitak.gov.tr

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.