Türkiye’nin En Büyük Askeri Gemisi Teslim Edildi: TCG Anadolu 231 Metre Uzunluğunda ve 27 Bin Ton Ağırlığında

Türkiye'nin En Büyük Gemisi TCG Anadolu, Türk Deniz Kuvvetleri'ne teslim edildi.

TCG ANADOLU, KIZILELMA, TB3

Türkiye’nin en büyük gemisi TCG Anadolu, bugün (10 Nisan 2023) gerçekleştirilen törenle Türk Deniz Kuvvetleri’ne teslim edildi.

Törende sırasıyla, Savunma Sanayisi Başkanı İsmail Demir, Milli Savunma Bakanı Hulisi Akar ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşma yaparak Türk savunma sanayisinin geldiği mevcut durumdan bahsetmiş ve yerli ve milli savunma sanayisine sahip olmanın önemini vurgulamışlardır.

İstanbul Sedef tersanesinde inşaa edilen gemide 1443 personel görev yapabilecek ve Bayraktar TB3, KIZILELMA gibi insansız hava araçlarına ek olarak, hafif jet uçağı Hürjet, taarruz ve diğer çok amaçlı askeri helikopterlerin inip kalkabileceği bir platforma sahiptir.

Gemi, 58 metre yüksekliğe, 231 metre uzunluğa, 32 metre genişliğe ve 27.4 bin ton ağırlığa sahip. TCG Anadolu, 4 mekanize, 2 hava yastıklı ve 2 personel çıkarma araçlarının yanı sıra uçak, helikopter ve insansız hava araçları da taşıyabilecek. Ayrıca gemi, en az 30 yatak kapasitesine sahip bir hastaneye sahip olacak ve insani yardım operasyonlarında hastane gemisi olarak görev yapabilecek.

Türkiye’nin en büyük gemisi TCG Anadolu’nun ilk komutanı, Deniz Kurmay Albay Erhan Akbayrak olarak atanmıştır. Akbayrak, geminin deniz kuvvetlerindeki ilk seferine başarıyla önderlik edecektir.

TCG Anadolu Hangi Silah Sistemlerine ve Sensörlere Sahip?

Geminin silah donanımı arasında 2 adet Phalanx Block 1B, 5 adet ASELSAN STOP ve 1 adet RAM bulunuyor. Ayrıca gemide 6 iniş alanı ve 1 uçuş rampası bulunuyor. Güverte kapasitesi 10 helikopter ve 4 insansız hava aracı olan geminin, hangar kapasitesi de 12 helikopter ve 24 SİHA olarak belirtiliyor.

TCG Anadolu gemisi ayrıca, Armelsan’ın ARAS-2023 dalgıç tespit sonarı, Aselsan’ın AESA radarı CENK-S de dahil olmak üzere çeşitli sensörler ve ekipmanlarla donatılmış durumda. Bu sensörler, geminin savunma ve keşif kabiliyetlerini artırarak, gemiye yönelik tehditleri erken tespit etmesine yardımcı olacak.

TCG Anadolu Gemisi Nereden Görev Alacak?

TCG Anadolu’nun tam yük ile 21 knots hıza çıkabildiği ve 9.000 deniz mili menzile sahip olduğu açıklandı. Türkiye’nin deniz gücüne güç katacak olan TCG Anadolu, önümüzdeki yıllarda Ege, Akdeniz, Karadeniz ve Kızıldeniz gibi pek çok denizde önemli görevlerde yer alacak.

https://www.ssb.gov.tr

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.