ERALP: Erken İhbar Radar Sistemi Gizli Hava Hedeflerini Görünür Kılıyor!

ASELSAN Erken İhbar Radar Sistemi ERALP görünmez olanı “görünür” kılıyor.

ASELSAN - ERALP - Erken Hava İhbar Sistemi

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı, yakında yerli üretim uzun menzilli erken ihbar radarı ERALP’i envanterine alacak.

ERALP, anten mimarisinde AESA ve dijital hüzme oluşturma altyapısına sahip S-Bant yeni nesil bir radar olarak, taktik tekerlekli platformlara hızlı bir şekilde kurulup sökülebilen bir sistem olarak dikkat çekiyor.

Sistem, yeni nesil radar algoritmaları, dijital anten mimarisi, elektronik hüzme yönlendirme kabiliyeti ve anten yüzeyinin tamamına dağıtılmış GaN yapılı alıcı-verici modülleri sayesinde çok uzun mesafelerden tüm hava hedeflerini tespit ve takip edebiliyor. Radar, aktif hüzme kılavuzlamalı dost-düşman tanıma alt sistemi ile fark yaratıyor. Ağ üzerinde çalışan radar mantığı sayesinde birden fazla ERALP sistemi tek bir radar gibi hareket edebiliyor, böylece görünmez olanı “görünür” kılıyor.

Fabrika kabul testleri tamamlanan ERALP Taşınabilir Erken İhbar Radar Sistemi, ilk konumuna kuruldu. Bu testler sırasında, ERALP ile Türkiye’nin mevcut erken ihbar radarlarının gözlemlediği menzilin çok ötesinde hedef tespiti yapıldı. ERALP’in Türk Hava Kuvvetleri’nin farkındalık gücünü çok daha yüksek bir seviyeye taşıması hedefleniyor.

https://www.aselsan.com

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.