Otokar, Avrupa Pazarında Büyüyor: İtalya’dan 29 Adet Elektrikli Otobüs Siparişi Aldı

Otokar, İtalya’dan 29 adet elektrikli e-Centro mikrobüs siparişi aldığını duyurdu.

Otokar e-centro otonom

Türkiye otobüs pazarının lider firmalarından biri olan Otokar, Avrupa’daki yükselişini sürdürüyor. Otokar’ın kendi tasarımı ve üretimi olan elektrikli mikrobüsü e-Centro, İtalya’nın altı farklı şehrinde toplu taşımacılık hizmeti verecek.

Otokar, İtalya’dan 29 adet elektrikli e-Centro mikrobüs siparişi aldığını duyurdu. Sipariş, Otokar’ın Avrupa pazarındaki büyümesini ve sürdürülebilir ulaşım çözümleri sunmasını gösteriyor. Elektrikli mikrobüsler, sıfır emisyonlu, sessiz, ekonomik ve konforlu bir toplu taşıma alternatifi olarak ön plana çıkıyor.

Otokar Ticari Araçlar Genel Müdür Yardımcısı Kerem Erman, yaptığı açıklamada, “Sektörde 60 yıllık tecrübemiz ile ürettiğimiz on binlerce aracımız, dünyanın dört bir yanında her gün milyonlarca yolcuya hizmet veriyor. Geçen yıl ağırlıklı olarak Avrupa’da yürüttüğümüz tanıtım çalışmaları neticesinde e-Centro’lar çok beğenildi. Dar sokaklı tarihi şehirler ve turistik bölgelerden, yüksek yolcu taşımacılığına ihtiyaç duyan metropollere kadar farklı ihtiyaçları karşılayan geniş bir elektrikli otobüs ailesine sahibiz. Sıfır emisyonlu araçlarımızın ihracatı artarak devam edecek” dedi.

Erman, elektrikli araçlarının tasarım, teknoloji ve güvenlik alanındaki yenilikçi çözümleriyle fark yarattığını belirterek, “Avrupa pazarındaki başarımızı, elektrikli araçlarımızla sürdürmeyi hedefliyoruz. 6,6 metre uzunluğundaki elektrikli mikrobüsümüz e-Centro başta olmak üzere, elektrikli otobüslerimiz toplam sahip olma maliyetlerinin yanı sıra performansı, geniş ve ferah iç hacimleri, hızlı şarj özellikleriyle konforlu bir toplu taşımacılık vadediyor. Siparişini aldığımız e-Centro mikrobüsler ile İtalya’nın toplu taşımacılıktaki elektrikli araç dönüşümüne katkı sağlamaktan büyük mutluluk ve gurur duyuyoruz. Önümüzdeki süreçte daha temiz bir çevre ve sessiz bir trafik için Avrupalı belediyelerin ve otobüs operatörlerinin öncelikli tercihi olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Otokar’ın elektrikli mikrobüsü e-Centro, kompakt boyutlarıyla tarihi alanlar, dar sokaklı turistik şehirler ve sıfır emisyon bölgeleri için modern, çevreci ve ekonomik çözüm olarak dikkat çekiyor. 200 kW maksimum güç ve 1200 Nm maksimum torka sahip elektrikli motoru, en dik rampalarda bile performansından ödün vermiyor. Hafifliği ve yüksek manevra kabiliyeti ile verimli toplu taşıma hizmetine çözüm oluyor.

Otokar’ın elektrikli mikrobüsleri, önümüzdeki sene ilk olarak Roma caddelerinde hizmet vermeye başlayacak. 2024’ün ikinci yarısında ise Siracusa, Salerno, Reggio Calabria, Cagliari ve Palermo’da otobüs operatörleri Otokar konforuyla hizmet verecek.

https://www.otokar.com.tr

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.