Türkiye’nin Süpersonik Füze Başarısı: AKINCI, Sinop’ta 55 km Menzilli IHA-122’yi Ateşledi

Bayraktar AKINCI, 55 kilometre menzilli süpersonik füze IHA-122’yi başarıyla ateşledi.

Türkiye’nin yerli insansız hava aracı (İHA) Bayraktar AKINCI, Sinop’ta 55 kilometre menzilli süpersonik füze IHA-122’yi başarıyla ateşledi. Bu test, Türkiye’nin savunma sanayisindeki ilerlemesini gösteren önemli adınlardan biri olarak değerlendiriliyor.

Baykar Savunma’nın resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Bayraktar #AKINCI IHA- 122 Süpersonik Füze Atış Testi Sinop Menzil / Target Range: 55 km #BAYKAR @roketsan IHA-122 Supersonic Missile Firing Test” ifadeleri kullanıldı.

BAYKAR AKINCI İHA - ROKETSAN İHA 122 Testi X Paylaşımı

IHA-122, Roketsan tarafından geliştirilen ve Mach 1.8 hıza ulaşabilen bir hava-hava füzesidir. Füze, hem sabit hem de hareketli hedeflere karşı etkili olacak şekilde tasarlanmıştır.

Bayraktar AKINCI, Türkiye’nin en gelişmiş İHA’sı olarak biliniyor. AKINCI, 24 saat havada kalabilen, 40 bin feet irtifaya çıkabilen ve 1.350 kilogram yük taşıyabilen bir platformdur. AKINCI, ayrıca radar, elektronik harp, sinyal istihbaratı, lazer hedef işaretleyici ve uydu haberleşmesi gibi gelişmiş sistemlere sahiptir.

ROKETSAN İHA-122 Füzesi

IHA-122, Roketsan tarafından geliştirilen ve Bayraktar AKINCI TİHA’dan ateşlenebilen bir süpersonik hava-hava füzesidir. Füze, Mach 1.8 hıza ulaşabilen ve hem sabit hem de hareketli hedeflere karşı etkili olacak şekilde tasarlanmıştır. Füzenin menzili, çapı ve ağırlığı henüz açıklanmamıştır. IHA-122, Türkiye’nin ilk havadan karaya süpersonik füzesi olarak önemli bir savunma sanayisi başarısı olarak görülmekte.

https://roketsan.com.tr

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.