FYE Ekibi, Görme Engelliler İçin Yapay Zeka Kullanarak Görüntü Tanıma Teknolojisi Geliştiriyor: İşte Detaylar

FYE, görme engelli bireylerin görsel içerikleri sesli olarak anlamalarını sağlayan bir mobil uygulama.

FYE - From Your Eyes Uygulaması

Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden öğrencilerden oluşan FYE ekibi, görme engelli kullanıcılara hızlı ve nitelikli betimlemeler sunmak için yapay zeka ve insanı bir araya getiren bir görüntü tanıma teknolojisi üzerinde çalışıyor.

Ekibin web sitesinde belirtildiği üzere, projenin amacı hem görme engellilerin hayat kalitesini artırmak hem de kategorize ettiği verileri diğer yapay zeka şirketleriyle paylaşarak onların gelişimlerine katkı sağlamak. Ekibin taslak betimlemeleri görme engelli kullanıcılar için iyileştirdiği de belirtiliyor.

From Your Eyes ekibi ne üzerinde çalışıyor?

FYE ekibi, yapay zeka ve görüntü tanıma teknolojisi üretiyor. Ve bu teknolojiyi kullanan bir mobil uygulama geliştiriyor. Bu teknoloji, görme engelli kullanıcıların çektikleri fotoğrafları veya videoları analiz ederek, içerikleri hakkında ayrıntılı ve doğru bir şekilde anlatıyor. Ayrıca, bu betimlemeleri veri tabanına kaydederek, diğer yapay zeka uygulamalarının da faydalanmasını sağlıyor. Ekibin web sitesinde belirttiği gibi, projenin amacı hem görme engellilerin hayat kalitesini artırmak hem de kategorize ettiği verileri diğer yapay zeka şirketleriyle paylaşarak onların gelişimlerine katkı sağlamak.

From Your Eyes Uygulaması Ekran Görüntüleri

FYE’nin Kurucusu Zülal Tannur, Microsoft’un Engelleri Aşan Kadın Lideri ve Öğrenci Elçisi

Zülal Tannur, 2001 yılında az gören ve çok meraklı bir çocuk olarak dünyaya geldi. Merak ettiği şeylerden biri de gündoğumu manzarasının neye benzediğiydi. Babası onu bir gün yüksek bir tepeye götürerek, hayatında ilk ve son kez gündoğumu izlemesini sağladı. Çünkü Zülal, 2011 yılında görmesini tamamen kaybetti. O günden sonra da görselleri onun için açıklayacak betimleyici asistan teknolojilere ihtiyaç duymaya başladı. Mevcut olan betimleme uygulamalarının yetersiz olduğunu düşünen Zülal, From Your Eyes (FYE) fikrini geliştirdi.

FYE, 2022 ve 2023 yıllarında pek çok yarışma ve programda başarılar elde etmiştir. Bunlardan bazıları şunlardır:

  • Big Bang Start-up Challenge: FYE, 2023 yılında Türkiye’nin en büyük girişimcilik yarışması olan Big Bang Start-up Challenge’da TOP 20 girişimi olarak sahneye çıkmış ve toplam 680.000 TL değerinde nakit, kuluçka ve açık ofis ödülleri kazanmıştır. FYE, bu ödüllerle Big Bang sahnesinin en çok nakit ödülünü kazanan girişimi olmuştur.
  • Genç İdeathon: FYE, 2020 yılında Türkiye çapında düzenlenen Genç İdeathon yarışmasında evde gönüllülük kategorisinde birinci olarak seçilmiştir. FYE, bu kategoride 135 proje arasından sıyrılmıştır.
  • Microsoft Imagine: FYE, Microsoft’un global bir programı olan Microsoft Imagine’ın Türkiye ayağına katılmış ve yedi ay boyunca büyüme şansı yakalamıştır. FYE, 2022 yılında Microsoft Türkiye ofisinde gerçekleşen final gününde kapalı lansmanını yapmıştır.
  • İTÜ Çekirdek: FYE, 2022 yılında İTÜ Çekirdek’in Ön Kuluçka girişimi olmuştur. FYE, bu program sayesinde geniş mentorluk ağından, yüzlerce yatırımcı networkünden ve İTÜ Teknokent’teki son teknolojiden yararlanmaya devam etmiştir.

https://fromyoureyes.app

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.