Filipinler ordusu ilk ATAK T129 Helikopterlerini teslim aldı

TUSAŞ, Filipinler Ordusu için ürettiği 2 adet ATAK T129 helikopterinin teslimatını gerçekleştirdi.

TUSA ATAK T129

TUSAŞ ve Filipinler Ordusu arasında imzalanan 6 adet ATAK T129 helikopteri üretimini içeren anlaşma kapsamında ilk iki helikopterin teslimatı gerçekleştirildi.

TUSAŞ tesislerinde üretilen Filipinler Ordusuna ait ilk ATAK helikopterleri, A400M askeri kargo uçağı ile taşınarak Filipinler Ordusuna teslim edildi. Yapılan bu teslimat ile Türkiye’nin ilk ATAK helikopteri ihracatı TUSAŞ tarafından gerçekleştirilmiş oldu. Yine bu teslimat ile Filipinler Ordusu Türkiye’den sonra ATAK T129 taarruz helikopteri kullanan ikinci ülke oldu.

ATAK T129

T129 ATAK Helikopteri Türk Silahlı Kuvvetleri’nin taarruz helikopteri ihtiyacını karşılamak amacıyla Türkiye’ye özgü milli kabiliyetler kullanılarak geliştirilmiştir.

7 Eylül 2007 yılında Savunma Sanayi Başkanlığı ile imzalanan sözleşme çerçevesinde TUSAŞ Ana Yüklenici olarak platform geliştirme, sistem entegrasyonu, test ve doğrulama, seri üretim ve ömür devri lojistik desteği sorumluluğunu üstlenmiştir.

T129 ATAK Helikopterinin görev ve silah sistemleri Türk Silahlı Kuvvetleri’nin harekat ihtiyaçları doğrultusunda milli imkan ve kabiliyetler ile geliştirilmiştir. T129 ATAK Helikopterinin performansı zorlu “sıcak hava-yüksek irtifa” görevleri için optimize edilmiş olup, gece ve gündüz koşullarında yüksek manevra ve performans kabiliyeti ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin operasyonlarında etkin bir şekilde görev yapmaktadır.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Hakkında

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, sabit ve döner kanatlı hava platformlarından insansız hava araçları ve uzay sistemlerine kadar entegre havacılık ve uzay sanayi sistemlerinin tasarım, geliştirme, modernizasyon, üretim, entegrasyon ve yaşam döngüsü destek süreçlerinde 4 Milyon Metrekare açık, 640 Bin Metrekare kapalı alanda hizmet vermeye devam ediyor. Türkiye’nin teknoloji merkezi konumunda olup; havacılık, uzay ve savunma sanayiinde küresel oyuncular arasında yer almaktadır.

https://www.tusas.com

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.