Bayraktar AKINCI B Türkiye rekorunu kırdı

Bayraktar AKINCI B TİHA 40 bin feet yüksekliğe çıkarak Türkiye'de üretilen bir hava aracı ile elde edilen irtifa rekorunu kırdı.

Bayraktar AKINCI B Taarruzi İnsansız Hava aracı 40 bin feet yüksekliğe çıkarak Türkiye’de üretilen bir hava aracı ile elde edilen irtifa rekorunu kırdı.

Türkiye’nin ilk taarruzi insansız hava aracı AKINCI B, Baykar Teknoloji sosyal medya hesabından yapılan paylaşım ile tekrar gündem oldu. Yeni motorlarıyla devam eden testler doğrultusundan yapılan irtifa testinde AKINCI TİHA sistemi 40 bin feet irtifada güvenli uçuş gerçekleştirebildi.

Bayraktar AKINCI B, Hava Savunma Sistemlerinin Menzili Dışında Uçabilecek

Yeni 750 beygirlik motorlarıyla güçlenen AKINCI TİHA 40 bin feet yükseklikten uçarak özellikle düşük irtifa hava savunma sistemlerinin kabusu olacağa benziyor. Pantsir S1 sisteminin 20-30 km mesafeden 12 ile 15 km yüksekliğe engelleme yapılabildiği düşünüldüğünde, 40 bin feet yaklaşık 12 km irtifaya çıkabilen AKINCI TİHA Roketsan üretimi MAM-T akıllı mühimmatını kullanarak hava savunma sistemlerinin menzili dışından yani güvenli mesafeden bu sistemlere saldırı yapabilecek.

Baykar AKINCI TİHA Nedir?

Bayraktar TB2’den daha uzun ve geniş olan Akıncı İHA, kendine özgü bükümlü kanat yapısıyla 20 metrelik bir kanat açıklığına sahip olacak ve çok sayıda milli akıllı mühimmat taşıyabilecektir. Akıncı ayrıca özgün yapay zeka sistemi sayesinde, daha akıllı ve çevresel koşulların daha da farkında olacak, kullanıcılarına ileri uçuş ve teşhis fonksiyonları sunacaktır.

Bayraktar TB2 gibi yine kendi sınıfında lider olmayı hedefleyen Akıncı savaş uçaklarının yaptığı bazı görevleri de icra edecektir. Taşıdığı elektronik destek podu, uydu haberleşme sistemleri, hava-hava radarları, engel tespit radarı, sentetik açıklıklı radar gibi çok daha gelişmiş faydalı yüklerle görev yapacaktır. Şavaş uçaklarının yükünü azaltacak olan Akıncı ile havadan bombardıman da icra edilebilecektir. Ülkemizde milli olarak geliştirilen hava-hava füzeleriyle donatılacak Akıncı İHA, hava-hava görevlerinde de kullanılabilecektir. 

Kendi sınıfında dünyanın en ileri teknolojik sistemi haline gelmesi için çalışılan Bayraktar Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı Sistemi, yerli ve milli olarak üretilen MAM-L, MAM-C, Cirit, L-UMTAS, Bozok, MK-81, MK-82, MK-83, Kanatlı Güdüm Kiti (KGK)-MK-82, Gökdoğan, Bozdoğan, SOM-A gibi mühimmat, füze ve bombayla donatılacaktır.

https://baykartech.com

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.