Fırat Üniversitesi Akıllı Robot Balık (i-ROF) üretti

yuzde100yerli.com kapak resmi

Fırat Üniversitesinde öğretim elemanları “Akıllı Robot Balık” (i-ROF) üretti, gerçek bir balığın sinir sistemi ve tuna balığı model alınarak 3 boyutlu yazıcıyla 3 boyutlu hareket kabiliyetine sahip olarak üretilen “Akıllı Robot Balık” keşif, gözlem, araştırma ve askeri amaçlı kullanılabilecek.

Üzerinde bulunan algılayıcılar sayesinde gerçek bir balık gibi engellerden sakınarak hareket edebilme özelliğine de sahip olan akıllı robot balık, aynı zamanda hız, ivme, konum, derinlik, sıcaklık gibi bilgileri de aktarabilecek.

Akıllı robot balığı TUBİTAK projesi kapsamında yaptıklarını belirten Teknoloji Fakültesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Gonca Özmen Koca, “Bu çalışmada amacımız 3 boyutlu hareket kabiliyetine sahip, gerçek bir balığı tamamen model alarak bir tasarım yapmak ve bunu prototip olarak gerçekleştirmekti. 3 boyutlu yazıcı kullanarak prototip gerçekleştirdik.

Prototipimiz, bir ana gövde, 2 tane kuyruk ve bir tane de esnek kuyruktan oluşmakta. Bu balık şu anda 3 boyutlu hareket kabiliyetine sahip. Algılayıcılar vasıtasıyla hız, ivme ve konum gibi bilgilerini alabiliyoruz. 3 adet mesafe algılayıcısı kullandık. Bununla engellerden sakınarak hareket edebiliyor. Bir adet derinlik algılayıcısı ve sıcaklık algılayıcısı var. Diğer algılayıcılar içinde gerekli alt yapı mevcut. Çalışmalar ya da karşı tarafın beklentisi doğrultusunda bunlar şekillenecektir. Bir üst akıl vasıtayla balığın yüzme modlarına karar veriliyor. Daha sonra gerçek bir balığın kuyruk hareketini model alan gerçek bir beyin sapı ile yapay sinir ağları modellemesi kullanıldı. Böylece kuyruğun ritmik hareketleri de gerçek bir balığa uygun şekilde robot balığa entegre edildi.” diye konuştu.

http://www.firat.edu.tr

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.