FNSS ve PT Pindad ortaklığından modern orta ağırlık sınıfı tank atağı

FNSS ve PT Pindad firması, Modern Orta Ağırlık Sınıfı Tank tasarımını, 2-5 Kasım tarihlerinde, Endonezya’da düzenlenen Indo Defence 2016 fuarında tanıtıyor.

FNSS ve PT Pindad firması, muharebe alanına yeni bir soluk getirecek orta ağırlık sınıfı tank çözümleri MMWT (Modern Medium Weight Tank / Modern Orta Ağırlık Sınıfı Tank)’nin konsept tasarımını, 2-5 Kasım tarihlerinde, Endonezya’nın başkenti Cakarta’da düzenlenen Indo Defence 2016 fuarında tanıtıyor.

Konsept tasarımın tamamlanmasıyla birlikte, MMWT’nin ilk prototiplerinin üretim çalışmalarıda başlamış durumda. Türkiye ve Endonezya arasında, MMWT’nin geliştirilmesine yönelik projenin başlatılmasına ilişkin imzalar, 2014 yılında atılmıştı.

Modern muharebe sahasında ortaya çıkan yeni tehditlere cevap vermek üzere geliştirilen MMWT, silahlı kuvvetlere, bir dizi yeni kabiliyet kazandıracak. Ana muharebe tankı (AMT)’na göre daha hafif ve daha küçük boyutlarda olan MMWT; AMT’lerin,özellikle ağırlıkları nedeniyle görev yapamadığı arazi koşullarında ve yine ağırlıkları nedeniyle AMT’lerin kullanamadığı köprü gibi altyapıların bulunduğu coğrafi bölgelerde, önemli bir kuvvet çarpanı olacak.

MMWT’nin muharebe alanında asıl farkını ortaya koyacağı görevler ise:

  • Çok farklı çevresel ortamlarda savaşabilme,çok çeşitli hedefler üzerine kısa,orta veya uzun mesafede ateş gücü uygulayabilmesi.
  • Piyadenin yakın desteğinden, zırh yok edici görev üstelenebilmeye kadar ateş gücünün geniş bir yelpazede kullanılabilmesi.
  • Ateş desteğini çok hızlı şekilde çok kısa zamanda sağlayabilmesi ve bilinen savaş tehditlerine karşı yeterli koruma seviyesi sağlaması.

MMWT, bu görevleri yerine getirebilmek için,etkili bir ana silahı, ilk atışta vuruş ihtimalini arttıran bir atış kontrol sistemi ile birleştirecek. Hedeflerini, uzun menzilde ateş altına alabilecek MMWT, yakın mesafede ise ikincil silah olarak 7,62 mm makineli tüfek kullanacak.

http://www.fnss.com.tr

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.