FNSS, Zırhlı Amfibi Hücum Aracı (ZAHA) Projesi kapsamında teslimatlara başladı

ZAHA Projesi kapsamında üretilen ilk araçlar Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edilmeye başlandı.

FNSS ZAHA

FNSS tarafından geliştirilen Zırhlı Amfibi Hücum Aracı (ZAHA) Projesi kapsamında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslimatlar başladı.

Toplam 27 araçtan oluşan teslimatların içinde 23 adet personel taşıyıcı, 2 adet komuta kontrol aracı ve 2 adet kurtarma aracı yer alıyor.

ZAHA’nın, diğer benzer araçlardan daha yüksek balistik ve mayın korumasına sahip olduğu ve günümüzün en gelişmiş görev donanımları ile donatıldığı belirtiliyor. Proje kapsamında, araç içi ve diğer araçlar ile haberleşme, LHD sınıfı TCG Anadolu gemisi ile iletişim sistemleri gibi alt sistemler için yerli ve milli imkanlar kullanıldı, pek çok alt sistemin yerlileştirilmesi yapıldı.

FNSS, ZAHA için özel olarak tasarlanan ve üretilen ÇAKA Uzaktan Komutalı Kule (UKK) de projeye dahil edildi. ZAHA, kara ve deniz gereksinimleri dengelenerek, hem bir askeri kara aracının hem de bir askeri deniz aracının özelliklerini taşıyor.

ZAHA, aynı zamanda hem deniz hem de kara için tasarlanmış Türkiye’nin ilk ve tek personel taşıyıcı araç olma özelliğine sahip. Alabora olma durumunda kendini düzeltme özelliği ile zorlu deniz şartlarında operasyon kabiliyetlerine sahip ilk ve tek yerli amfibi araçtır.

Toplam 40 adet araçtan oluşan ZAHA projesi, Türk savunma sanayisinin başarılı projeleri arasında yer almaktadır.

https://www.fnss.com.tr

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.