TÜBİTAK desteğiyle fotovoltaik güneş paneli geliştirildi

yuzde100yerli.com kapak resmi

tubitak-gunes-paneli-2

TÜBİTAK MAM ile Schmid – Pekintaş Enerji A.Ş. işbirliğinde %16.5 verimli fotovoltaik güneş paneli geliştirildi.

Fotovoltaik güneş panellerinin üretiminde cam, güneş hücresi, şerit tel, ara polimer paftalar, arka pafta, alüminyum çerçeve ve bağlantı kutusu gibi pek çok malzeme kullanılır. Bu malzemelerin doğru seçiminin yanı sıra, güneş panel üretim ara süreçlerinin optimizasyonu sonucunda da yüksek verimli ve uzun yıllar hizmet verebilecek fotovoltaik güneş panellerinin üretilmesi mümkündür. Bu çerçevede, TÜBİTAK MAM ile Schmid – Pekintaş Enerji A.Ş. arasında başlatılan çalışmalar kısa sürede ön sonuçlarını verdi ve %16.5 verimli fotovoltaik güneş paneli geliştirildi.

TÜBİTAK MAM Malzeme Enstitüsü araştırmacıları, yapılan çalışmaların bir başlangıç olduğunu, ilerleyen süreçte düşük maliyetli sarfların ve üretim süreçlerinin optimizasyonu ile aynı güneş hücresinden öncekilerden daha da verimli modüllerin geliştirilebilmesi için çalışmalara devam edildiğini belirtti.

http://www.tubitak.gov.tr/

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.