Gıdaları 5 dakikada donduran soğutucu

Pamukkale Üniversitesi, her türlü gıdayı 5 dakikada donduran süper bir dondurucu geliştirerek, enerji tasarrufunda büyük bir başarı elde etti.

clear water
Photo by NEOSiAM 2021 on Pexels.com

Pamukkale Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde her türlü gıdayı 5 dakikada donduran süper bir dondurucu geliştirerek, enerji tasarrufunda büyük bir başarı elde etti.

187 bin YTL’ye malolan projeyi TÜBİTAK da destekledi. Geliştirilen cihazla sebze ve meyveler başta olmak üzere her türlü gıda ürünü 2 dakikada soğutulup 5 dakikada dondurulabiliyor. Bu icadın devrim niteliğinde olduğunu söyleyen Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Harun Kemal Öztürk, “Projeden başta sanayi kesimi yararlanmalı. Buzdolabı, soğuk hava deposu gibi yerlerde ürünleri 30 ile 60 dakika arasında soğutmak mümkünken, bizim geliştirdiğimiz projeyle gıda ürünlerini 2 dakikada soğutmak, enerjide çok büyük tasarruf yapmak mümkün.

Bu konunun benzeri olarak literatürde herhangi bir çalışmaya rastlanmadı. Döner ve diğer et ürünlerini vakum soğutma sistemi ile soğutarak dünyada bir ilke imza attık. Gıda ürünleri yavaş soğutulursa ürünlerin içindeki mikroorganizmalar çabuk ürer. Ayrıca, ürünler soğuk hava depolarına sıcak konulduğundan, içerideki soğuk ürünler ısınabiliyor. Bu da ürünlerin ömrünü azaltıyor. Bu sistemle bu risk ortadan kalkıyor” dedi.

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.