• RSS okuyucu ile takip et
  • E-posta listesine kayıt ol
  • Android Uygulaması
  • Youtube
  • Google+
  • Twitter
  • Facebook
  • Instagram
Şubat 18, 2018 PAZAR
 

Gıdaları 5 dakikada donduran soğutucu

14 Nis
2007
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (19 oy, ortalama: 5 üzerinden 4,63)
Loading...

Pamukkale Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde her türlü gıdayı 5 dakikada donduran süper bir dondurucu geliştirerek, enerji tasarrufunda büyük bir başarı elde etti.

187 bin YTL’ye malolan projeyi TÜBİTAK da destekledi. Geliştirilen cihazla sebze ve meyveler başta olmak üzere her türlü gıda ürünü 2 dakikada soğutulup 5 dakikada dondurulabiliyor. Bu icadın devrim niteliğinde olduğunu söyleyen Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Harun Kemal Öztürk, “Projeden başta sanayi kesimi yararlanmalı. Buzdolabı, soğuk hava deposu gibi yerlerde ürünleri 30 ile 60 dakika arasında soğutmak mümkünken, bizim geliştirdiğimiz projeyle gıda ürünlerini 2 dakikada soğutmak, enerjide çok büyük tasarruf yapmak mümkün. Bu konunun benzeri olarak literatürde herhangi bir çalışmaya rastlanmadı. Döner ve diğer et ürünlerini vakum soğutma sistemi ile soğutarak dünyada bir ilke imza attık. Gıda ürünleri yavaş soğutulursa ürünlerin içindeki mikroorganizmalar çabuk ürer. Ayrıca, ürünler soğuk hava depolarına sıcak konulduğundan, içerideki soğuk ürünler ısınabiliyor. Bu da ürünlerin ömrünü azaltıyor. Bu sistemle bu risk ortadan kalkıyor” dedi.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/6330531.asp?gid=180

Gıdaları 5 dakikada donduran soğutucu için yorumlar

Avatar

barış vural

Temmuz 7, 2008, 16:07

ben 20 yıldır soğutma sektoründeyim bu buluş gerçekten süper tebrık ediyorum ve konu hakkında bılgı almak ıstıyorum yardımlarınızi beklıyorum

Yorumu oylayın: +1 0 -1 0

Yorumunu Yaz

 

Not:

Sayın ziyaretçimiz, "yuzde100yerli.com" sitesinde yazılan yorumlar, site yöneticilerinin onayından geçtikten sonra yayınlanmaktadırlar. Lütfen yorumunuzu yazarken, yorumunuzu tekrar gözden geçiriniz. Tehdit, hakaret ve sövme içeren, suiistimal veya taciz edici, haksız fiil veya iftira niteliğinde, kaba, müstehcen, reklam içeren yorumlar "yuzde100yerli.com" sitesi yöneticileri tarafından silinecektir. Daha ayrıntılı bilgi için, Site kullanım sözleşmesi'ni okuyabilirsiniz.

X
X