GÖKTÜRK 3 Geliyor

GÖKTÜRK 3 Uydu Projesinin, geliştirilmesi için, TUSAŞ ile sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verildi.

aerial view earth exploration flying
Photo by SpaceX on Pexels.com

GÖKTÜRK 3 Uydu Projesinin, TÜBİTAK Uzay ve ASELSAN’ın desteğiyle milli olarak geliştirilmesi için, TUSAŞ ile sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verildi.

3 Ocak 2013 tarihinde yapılan Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK) toplantısında; Sentetik Açıklıklı Radar (SAR) görüntüsü alma özelliği taşıyacak GÖKTÜRK 3 Uydu Projesinin, TÜBİTAK Uzay ve ASELSAN’ın desteğiyle milli olarak geliştirilmesi için, TUSAŞ Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. ile sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verilmiştir.

Bu doğrultuda yürütülen yoğun çalışmalar sonucunda sözleşme görüşmeleri tamamlanarak, GÖKTÜRK 3 SAR Uydu Sistemi Geliştirme Projesi Ön Tasarım Sözleşmesi, SSM ve TUSAŞ arasında, 8 Mayıs 2013 günü, IDEF-2013 11’nci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarında yapılan törenle imzalanmıştır.

GÖKTÜRK 3 SAR Uydusu, kara, deniz ve hava sahası sınırlarının kısıtlamaları olmaksızın gece ve gündüz her hava şartında görüntü alma yeteneğine sahip olacak ve Alçak İrtifa Yörüngesine (LEO) yerleştirilecektir.

GÖKTÜRK 3 SAR Uydusu ile yüksek hassasiyetli arazi yükseklik modellerinin oluşturulması ve topoğrafik harita hazırlanması gibi yeteneklerin de kazanılması amaçlanmaktadır.

http://www.tai.com.tr

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.