TÜRKSAT-3USAT başarıyla fırlatıldı

Türkiye'nin ilk yerli tasarım ve üretim alçak yörünge haberleşme uydusu olan TÜRKSAT-3USAT fırlatıldı.

yuzde100yerli.com kapak resmi

Türkiye’nin ilk yerli tasarım ve üretim alçak yörünge haberleşme uydusu olan TÜRKSAT-3USAT, 26 Nisan 2013 Cuma günü (bugün) Türkiye saati ile 07.13’de Çin’in Jiuquan şehrinden uzaya fırlatıldı.

Çin’in Long March 2D roketi ile uzaya gönderilen uydumuz, yeryüzünden 645 Km uzaklıktaki yörüngesinde hizmet verecektir. TÜRKSAT-3USAT uydusu, Türkiye üzerinden günde 2-3 defa geçecek ve geçiş süresince uygun ekipmana sahip amatör telsizciler tarafından kullanılabilecek. TÜRKSAT-3USAT’ın kullanım ömrü 3 yıl olacak.

Projede elde edilen tecrübe ve bilgi birikimi, yerli haberleşme uydularının tasarım ve üretim çalışmalarında kullanılacak. TÜRKSAT’ın İTÜ ile birlikte yürüttüğü bu proje ile hem uydu ve uzay teknolojileri alanında ülkemizin nitelikli insan kaynağı yetiştirme hedefine katkı sağlanıyor, hem de uydu ve uzay alanında yerli teknolojinin geliştirilmesine destek olunuyor.

http://www.turksat.com.tr/

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.