Güdümlü mühimmatların kalbi Isıl Pil

Isıl Piller, yerli ve milli savunma sanayi ürünlerinde temel güç kaynağı olarak kullanılıyor.

Tübitak Logo

Türkiye’nin tek Isıl Pil üreticisi SAGE TÜBİTAK tarafından geliştirilen Isıl Piller, yerli ve milli savunma sanayi ürünlerinde temel güç kaynağı olarak kullanılıyor.

Isıl pil; güdüm kitleri, tapalar, füzeler, akustik aldatıcı/yanıltıcılar, güdümlü topçu mühimmatları ve uçak koltuk fırlatma sistemlerinde temel güç kaynağı olarak yaygın bir şekilde kullanılmakta olan tek kullanımlık elektro kimyasal güç kaynağıdır.

Geniş çalışma sıcaklık aralığı, uzun raf ömrü, raf ömrü boyunca bakım gerektirmeme, hızlı tetiklenme, kendi kendine tükenmeme, yüksek güvenilirlik, zorlu çevresel koşullara dayanıklılık ve yüksek enerji yoğunluğu gibi gereksinimlerin aynı anda karşılanmasının zorunlu olduğu askeri uygulamalarda ısıl pillerin alternatifi bulunmamaktadır.

Türkiye’nin tek ısıl pil tedarikçisi olan TÜBİTAK SAGE, milli projelerde yurt dışı bağımlılığın azatılması amacıyla 2002 yılında ısıl pil teknolojisini geliştirme çalışmalarına başlamıştır. Isıl pil teknolojisi tamamen yurt içi kaynaklar kullanılarak geliştirilmiş, ısıl pil tasarım, üretim ve test yeteneklerine sahip olunmuştur.

Isıl Pillerin Temel Kullanım Alanları:

  • Füzeler
  • Güdüm kitleri
  • Akustik aldatıcı/yanıltıcılar
  • Tapalar,
  • Güdümlü topçu mühimmatları
  • Uçak koltuk fırlatma sistemleri

https://www.tubitak.gov.tr/

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.