HABRAS ile artık Süpersonik hızlarda test yapılabilecek

TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen HABRAS alt yapısıyla artık Süpersonik hızlarda testler yapılabilecek.

TÜBİTAK SAGE tarafından yüksek hızlı balistik testlerin milli imkanlarla yapılabilmesi amacıyla geliştirilen HABRAS alt yapısıyla artık Süpersonik hızlarda testler yapılabilecek.

TÜBİTAK SAGE tarafından test ile ilgili yapılan paylaşımda, “HABRAS Hedef Balistiği Raylı Sistem Dinamik Test Altyapısı’nda test bileşeni, 300 m/s hızla ilerlerken tersine roket ateşlemesi yapılarak başka hiçbir fren sistemi kullanılmadan durduruldu” denildi.

HABRAS (Hedef Balistiği Raylı Sistem Dinamik Test Altyapısı)

Yapımına 2017 yılı Haziran ayında başlanan HABRAS’ın açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 31 Ekim 2018 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Konya Karapınar’da bulunan ATDM Gr. K.lığı bünyesinde 3 km2 bir alan üzerine kurulan bu test altyapısı, 2.000 metre uzunluğundaki çift ray hattı ile dünyanın sayılı altyapılarından biri olma özelliğine sahiptir.

HABRAS bir saha test altyapısı olup temel özelliği, gerçek kullanım koşullarına ya da taktik koşullara yakın bir şekilde, sistemler veya alt sistemler için ilgili testin kontrollü bir şekilde gerçekleştirilmesine olanak sağlamasıdır. Kontrollü test ortamı, bir tasarımcının tasarımını doğrulaması ve ihtiyaç duyduğu takdirde tasarımın güncellenmesi için veri toplamasına imkân sağlayan önemli bir araçtır. Bu bağlamda; HABRAS altyapısı da, ses-altı ve ses-üstü hızlarda dinamik olarak sistemlerin ya da alt sistemlerin test edilmesine olanak sağlamaktadır.

https://www.sagetest.gov.tr

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.