Hafif Çekili Obüs BORAN TSK’nın kullanımına sunuldu

Hafif Çekili Obüs BORAN Türk Silahlı Kuvvetlerinin kullanımına sunuldu.

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu tarafından milli imkanlarla geliştirilen Hafif Çekili Obüs BORAN Türk Silahlı Kuvvetlerinin kullanımına sunuldu.

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu kurumu tarafından geliştirilen BORAN, 1760 kg ağırlık, 17 km etkili menzili, 1 dakikadan kısa sürede ateşe hazırlık, başırılı 24 test ve her hava koşulunda kesintisiz çalışabilme kabiliyetleri ile TSK’nın etkili silahlarınan biri olmaya aday.

Hafif Çekili Obüs BORAN

Düşük ağırlıklı bir çekili obüs olan BORAN, havadan taşınabilir özellikte tasarlanmıştır. Sistem, MKEK tarafından TSK’nin iç güvenlik ve havadan taarruz operasyonlarında kullanımın yanı sıra komando tugaylarına ateş desteği sağlamak için geliştirilmiştir. BORAN, 105 mm çapında 30 kalibrelik bir namluya sahiptir. Atış kontrol sistemi dahil toplam ağırlığı 1760 kg olan silah, Sikorsky S-70 helikopterleri ve çeşitli hafif araçlarla taşınabilmektedir. -3 ile +70 derece yükseliş açısına sahip olan namlu, sağa ve sola 8 derecelik yanca atışlar gerçekleştirebilmektedir. GPS ve panoramik dürbün ile desteklenmiş atış kontrol sistemine sahip olan BORAN, -32 ile +44 santigrat derece aralığındaki sıcaklıklarda sekiz saat süreyle kesintisiz olarak görev yapabilmektedir. Klasik mevzilenme prosedürlerinden bağımsız olarak mezilenebilen sistem, uzun menzilli mühimmatlarla 17 km menzilde etkili olabilmektedir.

https://www.mkek.gov.tr/

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.