İnsansız Jet Savaş Uçağı Bayraktar KIZILELMA ilk uçuşunu gerçekleştirdi

Bayraktar KIZILELMA taksi ve alçak irtifa testlerinden sonra ilk uçuş testini başarıyla tamamladı.

Türkiye’nin ilk insansız jet savaş uçağı olarak görev alması beklenen Bayraktar KIZILELMA taksi ve alçak irtifa testlerinden sonra ilk uçuş testini başarıyla tamamladı.

Baykar tarafından paylaşılan ilk uçuş videosunu incelediğimizde, uçağın iniş takım larının gizleneceği alanların ve alt gövde hangar kısmının henüz hazır olmadığını ve yapılan bu testler ile aviyonik sistemlerinin, motor gövde entegrasyonu ve aero dinamik doğrulamaların yapıldığını tahmin ediyoruz.

Baykar tarfından geliştirilen İnsansız Jet Savaş Uçağı Bayraktar KIZILELMA tamamlandığında Türk ordusunun oyun değiştirici bir unsuru ve Türkiye’nin havacılık alanında sınıf atlamasını sağlayacak bir unsur olarak yer alacağı tahmin ediliyor. Bayraktar KIZILELMA’nın gelecekte ses üstü hızlarda gidebilen ve daha ağır yükler taşıyabilen çift motorlu versiyonlarının da geliştirilmesi bekleniyor.

Bayraktar KIZILELMA sisteminde şu an güç sistemi olarak Ukrayna menşeeli turbofan Motor kullanılmakta olup, gelecekte TUSAŞ tarafından geçtiğimiz günlerde duyurusu yapılan TEI-TF10000 turbofan motorunun kullanılması planlanmaktadır.

https://www.baykartech.com

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.