• RSS okuyucu ile takip et
  • E-posta listesine kayıt ol
  • Android Uygulaması
  • Youtube
  • Google+
  • Twitter
  • Facebook
  • Instagram
Şubat 18, 2018 PAZAR
 

İTÜNOVA TTO’dan ABD’ye İlk Lisanslama: İTÜ Doğal Dil İşleme Yazılım Zinciri

11 Oca
2017
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (8 oy, ortalama: 5 üzerinden 5,00)
Loading...

itu-nlp-web-service

2000’den bugüne doğal dil işleme alanında çalışmalar yürüten Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi öğretim üyelerimizden Yrd. Doç. Dr. Gülşen Cebiroğlu Eryiğit, İTÜ Doğal Dil İşleme Yazılım Zinciri çalışmasıya, makineler ve insanlar arasındaki Türkçe iletişimi doğal ve verimli hâle getiriyor.

Proje, İTÜNOVA TTO’nun Türkiye’den ABD’ye gerçekleştirdiği ilk lisanslama başarısı olma özelliğini taşıyor. İTÜNOVA TTO bu yeni çalışmayla birlikte, Türkçe dil işleme teknolojileri alanında 15 yıllık bir akademik birikimin sonucu olan İTÜ-DDİ Yazılım Zinciri’ni endüstriyel kullanıma açıyor.

Çalışmayla ilgili ayrıntıları paylaşan Eryiğit, günümüz dünyasında bilgi birikiminin terabaytlarca alanlarda depolanmasına rağmen ayrıştırılamadığını, işlenemediğini ve anlamlandırılamadığını hatırlattıktan sonra, İnsan gücü ile gerçekleştirilemeyecek kadar büyük bir veri tabanının her gün yeni bilgilerle çığ gibi büyüdüğünü belirtti. Bu noktada özellikle; sosyal ağlarda konuşulanlar, markalarla ilgili forumlarda paylaşılan yorumlar, aransa bile bulunamayan bilgilendirici nitelikte belgeler, yazım hatası veya işaret dili ya da mesaj dili nedeniyle erişilemeyen anahtar kelimelerin etkili olduğunu sözlerine ekleyen öğretim üyemiz, bu bilgilerin doğru şekilde ayrıştırılması ve anlamlandırılması hâlinde, ihtiyaç sahipleri için paha biçilmez bir stratejik değer sağlayacağına dikkat çekti.

http://www.itu.edu.tr/

İTÜNOVA TTO’dan ABD’ye İlk Lisanslama: İTÜ Doğal Dil İşleme Yazılım Zinciri için yorumlar

Yorumunu Yaz

 

Not:

Sayın ziyaretçimiz, "yuzde100yerli.com" sitesinde yazılan yorumlar, site yöneticilerinin onayından geçtikten sonra yayınlanmaktadırlar. Lütfen yorumunuzu yazarken, yorumunuzu tekrar gözden geçiriniz. Tehdit, hakaret ve sövme içeren, suiistimal veya taciz edici, haksız fiil veya iftira niteliğinde, kaba, müstehcen, reklam içeren yorumlar "yuzde100yerli.com" sitesi yöneticileri tarafından silinecektir. Daha ayrıntılı bilgi için, Site kullanım sözleşmesi'ni okuyabilirsiniz.

X
X