İTÜNOVA TTO’dan ABD’ye İlk Lisanslama: İTÜ Doğal Dil İşleme Yazılım Zinciri

yuzde100yerli.com kapak resmi

itu-nlp-web-service

2000’den bugüne doğal dil işleme alanında çalışmalar yürüten Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi öğretim üyelerimizden Yrd. Doç. Dr. Gülşen Cebiroğlu Eryiğit, İTÜ Doğal Dil İşleme Yazılım Zinciri çalışmasıya, makineler ve insanlar arasındaki Türkçe iletişimi doğal ve verimli hâle getiriyor.

Proje, İTÜNOVA TTO’nun Türkiye’den ABD’ye gerçekleştirdiği ilk lisanslama başarısı olma özelliğini taşıyor. İTÜNOVA TTO bu yeni çalışmayla birlikte, Türkçe dil işleme teknolojileri alanında 15 yıllık bir akademik birikimin sonucu olan İTÜ-DDİ Yazılım Zinciri’ni endüstriyel kullanıma açıyor.

Çalışmayla ilgili ayrıntıları paylaşan Eryiğit, günümüz dünyasında bilgi birikiminin terabaytlarca alanlarda depolanmasına rağmen ayrıştırılamadığını, işlenemediğini ve anlamlandırılamadığını hatırlattıktan sonra, İnsan gücü ile gerçekleştirilemeyecek kadar büyük bir veri tabanının her gün yeni bilgilerle çığ gibi büyüdüğünü belirtti. Bu noktada özellikle; sosyal ağlarda konuşulanlar, markalarla ilgili forumlarda paylaşılan yorumlar, aransa bile bulunamayan bilgilendirici nitelikte belgeler, yazım hatası veya işaret dili ya da mesaj dili nedeniyle erişilemeyen anahtar kelimelerin etkili olduğunu sözlerine ekleyen öğretim üyemiz, bu bilgilerin doğru şekilde ayrıştırılması ve anlamlandırılması hâlinde, ihtiyaç sahipleri için paha biçilmez bir stratejik değer sağlayacağına dikkat çekti.

http://www.itu.edu.tr/

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.