Kamikaze İHA ALPAGU, dünyaya açılıyor: İlk ihracat sözleşmesi imzalandı

STM, milli vurucu İHA sistemi ALPAGU’nun ilk ihracatını gerçekleştirdi.

STM ALPAGU Kamikaze Drone

Türk savunma sanayisinin öncü firmalarından STM, tamamen yerli ve milli imkanlarla geliştirdiği sabit kanatlı milli vurucu İHA sistemi ALPAGU’nun ilk ihracatını gerçekleştirdi.

Kamuoyunda “kamikaze İHA” olarak da bilinen ALPAGU, hafif yapısı, dalış hızı, düşük radar kesit alanı ve sürati ile önemli hedeflere noktasal tahribat yaratabiliyor.

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, yaptığı açıklamada, ALPAGU’nun ilk teslimatlarını kullanıcı ülkeye gerçekleştirdiklerini ve o ülkeye teslimatların önümüzdeki süreçte de devam edeceğini belirtti. Güleryüz, ALPAGU için çok sayıda ülke ile görüşme halinde olduklarını ve sırada bekleyen ülkeler olduğunu söyledi.

Güleryüz, ALPAGU’nun Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterine girmesi için de sözleşme görüşmelerinin devam ettiğini kaydetti. ALPAGU, Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri ile birlikte gerçekleştirilen Haydar Aliyev Tatbikatı-2023’te ve Aksaray Atış Alanında yapılan mühimmatlı test atışlarında hedefini tam isabetle vurarak büyük beğeni toplamıştı.

ALPAGU, tek bir asker tarafından kolayca taşınıp görev alanında 1 dakika içinde kurularak kullanılan, yapay zeka ve görüntü işleme kabiliyetleri, sessizliği, taşıdığı patlayıcıyı hedefe tam ulaştırma yetenekleriyle önemli bir sürpriz etki ve operasyonel üstünlük sağlayan bir sistem. Ağırlığı 2 kilogramın altında olan ALPAGU’ya benzer, dünyada yalnızca 2 platform bulunuyor. ALPAGU, farklı platformlara (kara-deniz-hava araçlarına) entegre olabilmesi gibi özelliklerle rakiplerinden ayrışıyor. Dört adet ALPAGU aynı anda, tek bir yer kontrol istasyonu vasıtasıyla, aynı hedefe veya farklı hedeflere eş zamanlı saldırı yapabiliyor.

ALPAGU’nun daha büyük ve daha fazla patlayıcı taşıyabilen, daha hızlı ve daha uzun menzile sahip versiyonu, Akıllı Dolanan Mühimmat Sistemi ALPAGUT’un geliştirme çalışmalarına da STM-ROKETSAN iş birliğinde başarıyla devam ediliyor. ALPAGU ve ALPAGUT, Türkiye’nin savunma sanayiindeki milli ve modern sistemlerin geliştirilmesine katkı sağlayan önemli projeler arasında yer alıyor.

https://www.stm.com.tr

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.