Otokar, Avrupa’da otobüs ihracatında iddialı: Yeni KENT, e-TERRITO ve OTONOM e-CENTRO tanıtıldı

Otokar Sakarya fabrikasında düzenlediği basın toplantısı ile yeni otobüslerini (Yeni KENT, e-TERRITO, otonom e-CENTRO) tanıttı.

Otokar Hidrojen Yakıtlı Otobüs

Otokar, Türkiye’nin lider otobüs markası olarak, Avrupa pazarındaki büyüme hedeflerini gerçekleştirmek için Sakarya’daki fabrikasında basın toplantısı düzenledi.

Otokar, basın toplantısında alternatif yakıtlı otobüs ailesinin yeni araçlarını ve otonom otobüsünü tanıttı. Yeni araçlar arasında, elektrikli, CNG ve hidrojen yakıtlı KENT otobüsleri, elektrikli TERRITO otobüsü ve seviye 4 otonom sürüş teknolojisine sahip e-CENTRO mikrobüsü yer alıyor. Otokar, otonom otobüsünü Türkiye’de ilk kez görücüye çıkardı. Otonom otobüs, sürücüye ihtiyaç duymadan belirlenen güzergahta yolcu taşıyabiliyor.

Yeni KENT ailesi: Şehir içi toplu taşımacılık için tasarlanan KENT otobüsleri, 10 metreden 21 metreye kadar farklı uzunluklarda, CNG, elektrikli ve dizel versiyonlarda sunuluyor. Yeni KENT ailesi, konfor, performans ve çevre dostluğu ile öne çıkıyor. Yeni e-KENT, 450 kWh ve üzeri kapasiteli bataryaları, kaldırılan motor odası sayesinde ferah iç mekanı ve uzun menzili ile dikkat çekiyor. KENT Hidrojen ise, hidrojen yakıt hücresi teknolojisine sahip ilk otobüs olarak, sadece su buharı üreterek sıfır emisyon sağlıyor.

e-TERRITO: Avrupa pazarı için geliştirilen ve Sınıf 1 bir araç olan TERRITO, kısa mesafe şehirler arası, servis ve okul servisi alanları için ideal bir çözüm sunuyor. e-TERRITO, elektrikli versiyonu ile sıfır emisyon, yüksek performans, çok yönlülük ve bağımsız ön süspansiyonları ile fark yaratıyor.

OTONOM e-CENTRO: Otokar’ın ikonik mikrobüsü e-CENTRO, seviye 4 otonom sürüş teknolojisine sahip olarak yenilendi. Sürücüye ihtiyaç duymadan seyahat edebilen araç, trafik kurallarına uyacak şekilde geliştirildi. Belirlenen güzergahta duraklara yanaşarak yolcuların sorunsuz bir şekilde inip binmesini sağlayan araç, 7 gün 24 saat kesintisiz taşımacılık hizmeti sunuyor.

Ayrıca Otokar, Avrupa pazarında liderlik hedefiyle çalışmalarını sürdürüyor. Şirket, Fransa, Romanya ve İtalya’da iştirak şirketleri bulunuyor. Otokar, önümüzdeki süreçte Avrupa’da İskandinav ülkeleri, Almanya ve Letonya pazarlarında büyümesini devam ettirmeyi planlıyor. Otokar, Avrupa’da otobüs segmentinde 60 ülkeye ihracat yapan, global bir marka konumunda.

https://www.otokar.com.tr

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.