Karsan Otonom e-ATAK, Norveç’te Yeni Bir Meydan Okumaya Hazırlanıyor

Karsan e-ATAK otonom, Norveç'te yeni bir meydan okumaya hazırlanıyor.

Mayıs 2022’den bu yana Norveç, Stavanger’da yolcu taşıyan, Karsan’nın otonom sürüş teknolojisine sahip elektrikli otobüsü e-ATAK, şimdi yeni bir meydan okumaya hazırlanıyor.

Türkiye’nin önde gelen otomotiv üreticisi Karsan, otonom sürüş teknolojisinde yeni bir defter daha açıyor. Karsan Otonom e-ATAK, elektrikli ve seviye 4 otonom sürüş teknolojisine sahip bir otobüs. Bu otobüs, tanımlanmış rotalarda insan faktörüne ihtiyaç duymadan, yol ve çevre şartlarını algılayarak güvenle seyredebiliyor.

Karsan Otonom e-ATAK, Mayıs 2022’den bu yana Norveç’in Stavanger kentinde yolcu taşımacılığı yapıyor. Bu kent, Avrupa’nın en uzun tünel ağına sahip. Otonom e-ATAK, sınırlı GPS ve uydu iletişimi gibi engelleri aşarak, bu tünellerden rahatlıkla geçebiliyor. Karsan, e-ATAK otonom’un 800 metrelik bir tüneli başarıyla fethettiğini gösteren bir video yayınladı.

Karsan, otonom sürüş teknolojisini geliştirmek için ABD merkezli ADASTEC firmasıyla işbirliği yapıyor. ADASTEC, otonom sürüş yazılımı ve bulut teknolojisi sağlayan bir şirket. Karsan ve ADASTEC, otonom e-ATAK’ı geleceğin şehirleri için geleceğin teknolojisi olarak tanımlıyor.

Otonom e-ATAK, sadece sürüş teknolojisiyle değil, aynı zamanda iç tasarımıyla da dikkat çekiyor. Sürücüye gerek duymayan bir deneyim sunan otobüs, geniş ve konforlu bir iç mekan sunuyor. Otonom e-ATAK, aynı zamanda çevre dostu bir araç. Tam şarjla 300 km menzile sahip olan otobüs, sıfır emisyonla çalışıyor. Karsan, otonom e-ATAK’ı diğer ülke ve şehirlere de sunmayı planlıyor. Karsan, otonom taşımacılığın sınırlarını zorlayarak, mobiliteyi yeniden tanımlıyor.

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.