İnsansız Kara Aracı BARKAN, zorlu koşullarda 1000 kilometreyi aştı

BARKAN, kar ve çamurlu sahalarda, zorlu coğrafyalarda 1000 kilometreyi geride bıraktı.

HAVELSAN - BARKAN, 1000KM

Türk savunma sanayisi bünyesinde geliştirilen insansız kara aracı BARKAN, kar ve çamurlu sahalarda, zorlu coğrafyalarda 1000 kilometreyi geride bıraktı.

HAVELSAN tarafından geliştirilen BARKAN, Türk Savunma Sanayisi tarafından güvenlik güçlerinin kullanımına sunulan yeni bir teknolojik çözüm olarak öne çıkıyor.

BARKAN, dijital birlik konseptinin bir parçası olarak tasarlandı. Kullanıcı ihtiyaçlarına yönelik özel geliştirmelerle 2023 sonunda envantere dahil edildi. Saha testlerinde başarılı performans sergileyen BARKAN, saatte 13 kilometreye kadar ulaşabilen ve 5 saatten uzun süre görev yapabilen bir araç. BARKAN’ın modüler yapısı ve son teknoloji faydalı yük opsiyonları, çeşitli görevleri yerine getirme yeteneğini artırıyor. Taarruz, ekipman taşıma, yaralı intikali, bomba imha, keşif ve gözetleme, savaş hasar keşfi gibi farklı görevleri ileri otonom özellikleriyle başarıyla yerine getirebilen BARKAN, çeviklik gerektiren senaryolarda ileri düzeyde güvenlik sağlamak üzere tasarlandı.

BARKAN’ın sürü altyapısı, diğer otonom araçlarla entegre olarak ortak harekat gerçekleştirebilme yeteneği sunuyor. Ayrıca insansız hava aracı ile müşterek harekat edecek olan BARKAN, zorlu arazi ve sert hava koşullarında üstün performans göstermekte. Bu özellikleri sayesinde BARKAN, asimetrik tehditlere karşı güvenlik güçlerine etkili bir çözüm sunmakla kalmayıp, aynı zamanda zorlu arazi ve sert hava koşullarında üstün performans göstermekte.

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.