Türkiye’nin İlk Milli Fırkateyni TCG İSTANBUL’un Gözü: CENK 3 BOYUTLU AESA RADARI

ASELSAN'ın iki eksen elektronik taramalı CENK 3B AESA deniz platformu radarı İstanbul Fırkateyni ile görevde.

ASELSAN CENK AESA Boyutlu Arama Radarı

İki eksen elektronik taramalı CENK 3B AESA deniz platformu radarı, ASELSAN tarafından geliştirilen modern ve özgün bir deniz platformu radar sistemidir.

Bu radar, S-bant katıhal gönderme/alma modülleri, iki eksen elektronik taramalı aktif faz dizili anten yapısı, gelişmiş sayısal işaret işleme mimarisi, darbe sıkıştırma özelliği, çoklu hedef takibi, elektronik huzme stabilizasyonu, kısa reaksiyon süresi, elektronik karıştırma önleme ve top atış desteği gibi kritik kabiliyetlere sahiptir.

CENK 3 Boyutlu Arama Radarı, kısa menzilden orta menzile kadar kullanılabilen, hava ve suüstü gözetlemesi ile hedef tespiti yapabilen bir radardır. Radarın etkinlik menzili 400 km’dir. Radar, ihtiyaca ve gelişen tehdit ortamına göre hızla uyumlandırılabilecek yazılım ve donanım mimarisiyle öncelikli hedefler için yüksek hızda iz güncelleme, G/M ve top angajmanı için yüksek hassasiyette konum bilgisi sağlama yetenekleri ve hızlı bakım/onarım imkanı, düşük ömür-devir maliyeti ile ön plana çıkmaktadır.

CENK 3 Boyutlu Arama Radarı, Türkiye’nin ilk milli fırkateyni olan TCG İSTANBUL’un donanımına entegre edilmiştir. Radar, Türk Deniz Kuvvetleri’nin İSTİF sınıfı fırkateynleri için tasarlanmıştır ve Türkiye’nin ilk Milli Fırkateyni TCG İstanbul’da aktif olarak kullanılmaktadır. Radar, Türk Donanması’nın Fransa merkezli Thales şirketi tarafından geliştirilen Smart-S Mk2 Radarına olan bağımlılığını da sonlandırmıştır.

CENK 3 Boyutlu AESA Radarının Avantajları Nelerdir?

  • Aktif faz dizili anten yapısı sayesinde, radar huzmesini elektronik olarak yönlendirebilir, çoklu hedefleri aynı anda takip edebilir, elektronik karıştırmaya karşı dirençli olabilir ve mekanik hareketli parçalara ihtiyaç duymaz.
  • Katı hal güç yükselteç modülleri sayesinde, radarın güç tüketimi düşük, verimliliği yüksek, bakım-onarımı kolay ve ömür-devir maliyeti azdır.
  • Gelişmiş sayısal işaret işleme mimarisi sayesinde, radarın hedef tespit, takip ve sınıflandırma kabiliyetleri artar, darbe sıkıştırma özelliği ile hedeflerin menzil çözünürlüğü iyileşir, elektronik huzme stabilizasyonu ile hedeflerin açısal çözünürlüğü iyileşir.
  • Kısa reaksiyon süresi sayesinde, radar hızlı bir şekilde hedeflere tepki verebilir, öncelikli hedefler için yüksek hızda iz güncelleme yapabilir, top atış desteği sağlayabilir.
  • Modüler ve hafif tasarımı sayesinde, radar farklı deniz platformlarına kolayca entegre edilebilir, radarın ağırlığı az ve boyutu ufaktır.

yuzde100yerli.com'un kurucusu, gönüllü yazar, yerli malı hastası, 2 çocuk babası. Teknolojiyi, yerli ve milli projeleri takip etmekten keyif alıyorum. Yeni bir yerli ürün ve yeni bir girişim görmek beni mutlu ediyor bu nedenle 2006 yılında yuzde100yerli.com'u yayına alma kararı aldım. Yazılım sektöründe 20+ yıldır çalışıyorum Türkiye'nin kurumsal firmalarında çalıştım ve hala yazılım sektöründe çalışmaya da devam ediyorum.