• RSS okuyucu ile takip et
  • E-posta listesine kayıt ol
  • Android Uygulaması
  • Youtube
  • Google+
  • Twitter
  • Facebook
  • Instagram
Şubat 21, 2018 ÇARŞAMBA
 

Kasisler Elektrik Üretecek

21 Ara
2010
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (29 oy, ortalama: 5 üzerinden 4,72)
Loading...

yol_kasis

Dünyada hızla tükenmekte olan enerji kaynaklarına çözüm arayan Pamukkale Üniversitesi öğrencileri, kasislerden geçen araçların ağırlığından elektrik üretecek proje geliştirdi.

“Sokak aydınlatmaları ve trafik ışıkları için, hazır olan enerji kaynaklarını kullanmadan nasıl enerji üretebiliriz?” sorusuna uzun süre cevap aradıklarını ifade eden proje üreticilerinden Ali Çıyancı, “Bu doğrultuda elektrik üreten kasisleri ürettik. Projemizde, her araç kasislerden geçtiğinde, mekanik enerji elektrik enerjisine çevrilecek. Bu enerji, akülere depolanarak şehir içi aydınlatmalardan, trafik aydınlatmalarına verilecek. Projeye başlama amacımız, dünyadaki enerji kaynaklarının tükenmesi. Daha fazla enerji kaynağı üretme arayışına girdik. İşlek caddelerde bu projeyi uygulayarak, dünyada var olan enerji kaynaklarına büyük destek sağlayacağımızı düşünüyoruz” dedi.

http://kolayurl.com/41i

Kasisler Elektrik Üretecek için yorumlar

Avatar

muscak

Aralık 21, 2010, 11:12

Çok güzel gelişmeler bunlar. Fakat umarım sadece proje olarak kalmaz da ürün olarak kullanılabilir duruma gelir ve kullanılır.

(Beğenildi) Yorumu Oylayın: +1 5 -1 0

Avatar

orhan polat

Ocak 14, 2015, 00:01

şimdi de benim depomdaki benzine göz diktiler. Aracımla pek çok azgelişmiş ülkede bile kullanılmayan yol kasistleri 1; fren yapıldığında asbestlı balatalarından kanserojen madde çıkarır ..2; ulaşımı engellediğinden araçla doğaya daha çok Co2 gazı bırakılır .3; araç geç fark edilen kasıste girdiğinde çok fazla sallanıp amortisörler başta olmak koşulu ile tüm araca zarar verir. sonuç kesinlikle uyğulanmamalıdır. proje üreticileri depomdaki benzine ortak olamazlar.

Yorumu oylayın: +1 1 -1 1

Yorumunu Yaz

 

Not:

Sayın ziyaretçimiz, "yuzde100yerli.com" sitesinde yazılan yorumlar, site yöneticilerinin onayından geçtikten sonra yayınlanmaktadırlar. Lütfen yorumunuzu yazarken, yorumunuzu tekrar gözden geçiriniz. Tehdit, hakaret ve sövme içeren, suiistimal veya taciz edici, haksız fiil veya iftira niteliğinde, kaba, müstehcen, reklam içeren yorumlar "yuzde100yerli.com" sitesi yöneticileri tarafından silinecektir. Daha ayrıntılı bilgi için, Site kullanım sözleşmesi'ni okuyabilirsiniz.

X
X