Milgem’in 4. gemisi Kınalıada donanmaya teslim edildi

TCG KINALIADA F514 bugün gerçekleşen tören ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi.

DZKK Kınalıada F514 Korveti MİLGEM ADA Sınıfı
dzkk.tsk.tr

Milgem Ada sınıfı korvetlerimizin dördüncüsü olan TCG KINALIADA F514 bugün gerçekleşen tören ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi.

Törende konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye bugün milli imkanlarla kendi savaş gemisini tasarlayan, inşaa eden ve idamesini gerçekleştiren 10 ülkeden biri olmuştur. Geçmişte arzu ettiğimiz gemileri, uçakları araç ve gereçleri paramızla dahi alamadığımızı unutmadık unutmayacağız dedi.

Milgem Ada sınıfının 4. gemisi olan TCG KINALIADA zaman içinde kazanılan tecrübeler ile %70’e varan yerlilik oranıyla üretildi. Gemi 29 mil üzerinde hıza çıkabiliyor. Gemide 35 megavat güce çıkabilen gaz türbini ve dizel makinelerle çift pervaneden oluşan sevk sistemi yer alıyor. İkmal desteksiz 6.500KM’nin üzerinde yol alabilen gemi yine ikmal desteksiz 10 gün suda kalabiliyor.

Gemi Roketsan tarafından üretilen Atmaca seyir füzesi sistemi, milli sonar sistemi ve Advent savaş yönetimi sistemi gibi üstün özelliklere sahip başlıca milli sistemleri bünyesinde barındırıyor.

https://www.msb.gov.tr

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.