Milli Gözetim Radarı (MGR) Göreve Hazır

Milli Gözetim Radarı (MGR), TÜBİTAK BİLGEM tarafından özellikle sivil havacılıkta kullanılmak üzere geliştirildi.

yuzde100yerli.com kapak resmi

TÜBİTAK BİLGEM tarafından yerli imkânlarla geliştirilen MGR sistemi, 110 km. menzile sahip. Milli Gözetim Radarının ihtiyaç duyulan havalimanlarımıza kurulması ve yurtdışına pazarlanması da hedefleniyor.

Milli Gözetim Radarı (MGR), DHMİ’nin ihtiyaçlarına, Ar-Ge’ye dayalı çözüm oluşturma faaliyetleri kapsamında TÜBİTAK BİLGEM tarafından özellikle sivil havacılıkta kullanılmak üzere geliştirildi. MGR, askeri ve sivil PSR sistemlerinde kullanılabilecek.

Özgün Ar-Ge çalışmaları sonucunda geliştirilen, 110 km. menzile sahip MGR, ICAO ve EUROCONTROL tavsiye ve standartlarına uygun olarak tasarlandı. Aynı anda 1000 hedefi takip edebilen MGR’nin, TÜBİTAK BİLGEM’de DHMİ için yürütülmekte olan CWP (Controller Working Position) ve SSR (Secondary Surveillance Radar) Projelerine entegrasyonu hedefleniyor. 2016 yılı içinde DHMİ tarafından belirlenecek bir havalimanına entegre sistemin kurulumu ile, ülkemizde ilk defa bir havalimanındaki Yaklaşma Kontrol Hizmetleri yerli ürünlerle sağlanmış olacak.

http://www.tubitak.gov.tr

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.