Milli İstihbarat Gemisi TCG Ufuk hizmete girdi

Türkiye'nin ilk milli istihbarat gemisi TCG Ufuk A-591, bugün İstanbul Denizcilik Tersanesi'nde gerçekleşen törenle hizmete girdi.

Milgem TCG Ufuk
Fotoğraf: Cem Devrim Yaylalı

Türkiye’nin yerli üretim ilk istihbarat gemisi olma özelliğini taşıyan Test ve Eğitim Gemisi TCG Ufuk, bugün İstanbul Denizcilik Tersanesi’nde gerçekleşen törenle hizmete girdi.

Türkiye MİLGEM projesi ile başlayan milli askeri gemi geliştirme serüvenine her geçen gün yeni gemiler ekleyerek devam ediyor. Türkiye’nin kendi imkanları ile ürettiği ilk milli istihbarat gemisi olma özelliğini taşıyan Test ve Eğitim Gemisi TCG Ufuk A-591 bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla İstanbul Denizcilik Tersanesinde gerçekleşen tören ile Türk Deniz Kuvvetleri’nin hizmetine girdi.

2019 yılında ilk kez denize indirilen milli istihbarat gemisi TCG Ufuk A-591, MİLGEM tekne formu kullanılarak üretildi. 99,5 metre boyu, 14,4 metre azami genişliği, 2 bin 400 ton deplasmanı ve 3,6 metre su çekimine sahip TCG Ufuk Korveti’ne 10 tonluk bir helikopter iniş yapabiliyor.

Milli İsithbarat Gemisi TCG Ufuk A-591, Türkiye’nin denizlerdeki gören gözü, duyan kulağı olacak

Önleyici istihbaratın, özellikle sinyal istihbaratının önem kazandığı bugünün dünyasında TCG Ufuk Korveti, çok büyük bir boşluğu dolduracak. TCG Ufuk Korveti’nin komuta kontrol, elektronik sistemler ve test eğitim sistem donanımlarının da ASELSAN tarafından sağlanıyor. TCG Ufuk Korveti, ağır iklim ve deniz şartlarında, uluslararası sular dahil 45 gün boyunca kesintisiz seyir yaparak denizlerde oluşabilecek milli güvenliğimize yönelik tehditleri anında tespit edebilecek.

https://www.ssb.gov.tr

Yüzde 100 yerli bizim kızılelmamızdır! yuzde100yerli.com, milli projelere, yerli ürünlere, markalara ve girişimlere ait haberler, videolar, incelemer! Yerli malı, yüzde yüz yerli, %100 yerli.